Abuk Sabuk

 

 

Hani kargaşa dönemleri vardır, bir yanardağ patlamıştır, bir bina yıkılıyordur, bir bomba patlamıştır her kafadan bir ses çıkar. Ne yersen ye zamanı. Can pazarı.

 

Sanki öyle bir zaman içinde yaşıyoruz. Akil insanların veya sanki akil insanların, yani köşe yazarlarının yazdıklarını okuyarak falan durumu anlamak mümkün değil. \”Sanki akil insanlar\” diyorum çünkü köşe yazarken de bir ip ile bir müesseseye bağlısınız. Görünmez bir ip? En azından oto sansür. Saf tutmak gerek de, bir çıkar istikametinde? Çıkarın ne olduğunu anlayamadan korkarım.

 

Gerçek olan bir şey eski değerlerin son derece hızlı bir şekilde değişim halinde oldukları.

 

Bir Başkan adayı (Trump) “Müslümanlar ülkeye alınmasın” diyebiliyor ABD de. Fransa’da Le Penciler, Pegida farklı şeyler söylemiyorlar. Hepsine meczup demek çözüm mü? Sırbistan  ve soykırım, şunun şurasında kaç yıl geçti? Akıl ile mantık ile tuğlaları üst üste koyarak Suriye ve İrak meselesini çözme imkanı yok. Belki kaos çözüm getirecek?

 

Rakka ve Musul. İşid. İslamiyette reform. Askerler çekilecek mi, yoksa daha fazla asker mi yollayacağız Musul’a?

 

Anlaşamıyorlar çünkü çok farklı diller konuşuyorlar. Rusya “cezalandıracağım” diyor sanki küçük kardeşini,veya haylaz çocuğu. Lazkiye’de bir liman istiyor.

 

ABD liderlik sergileyemiyor. Yeni sınırlar şart ta kim kim ile anlaşıp sınırları nasıl çizecek?

 

Türkiye demografisi çatlamış bir şekilde nasıl bir çıkış bulacak? Boğazlar, PKK, Nusaybin, Diyarbakır, Sur?

 

Eski ezberlerle çözüm olmayacağı kesin. Yeni bir şeyler söyleme zamanı. İrak ve Suriye’de yeni sınırlar çizme zamanı da, nasıl? Ve, birkaç bomba daha patladıktan sonra mı yoksa daha önce mi?

 

Bundan kırk yıl önce Hindistanda ilk kez Ganesha yani Fil tanrısını gördüm. Beni çok etkilemişti ona armağanlar sunan Hintlilieri görmek. Epeydir bahçemde bir Ganeşa istiyordum sonunda yaptım ve yardım alarak yaptırdım. İstediğim gibi de oldu. Ganeşa Hindistan’daki Fil tanrısı bir milyar insan tapıyor. Bu ise ilk gözlüklü Ganeşa. Tek (fil)dişi var: iyiyi tut kötüyü at anlamında. Göbeği var : dünyadaki iyilik ve kötülükleri hazmetmek için. Kulakları büyük : dinlemek için, ağzı küçük, az konuşmak için gibi semboller.

 

Gözlüklü Geneşa’nın ne ilgisi mi var Suriye, İrak krizi ile ve ABD deki İslamofobik milyarder başkanlık adayı ile? Bence var, bu tanrı kaç böylesine kriz görmüş geçirmiş ve bir milyar tapanı var.

\"FullSizeRender\"

 

1 thought on “Abuk Sabuk”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *