Lider Portresi : Bob

 

 

Sünger Bob değil canım, bildiğiniz Robert “Bob” Mugabe. Bilmiyorsanız tanımakta fayda olabilir.

 

Liderlerimize saygıda kusur etmeyelim. Geçen gün bir şeyler yazdım Sn. Bahçeli hakkında, sonra durup dururken Robert kardeşimiz hakkında birkaç yazı okudum ve alenen ve diz çökerek tüm liderlerimizden geçmişte yapmış olabileceğim saygı eksikliği için taa içimden özür diledim.

 

Lenin “herhangi bir ev kadını bir devleti rahatça yönetebilir” türünden bir cümle sarf etmişti .   Zaten Mao’nun eşi de, ölümünden sonra, koskoca Çin’i yönetmeye kalkışmamış mıydı?

 

Sürü güdüsü ile liderin işaretine itaat etmeye zaten programlıyız. Bu nedenle kadroların 3 seçimden sonra değiştirilmesi gerektiğini “değişmez” bir kural olarak AKP kuruluşunda benimsemişti.

Tabiatımız gereği idare ‘ye diklenmenin bedeli olacağını fark ediyoruz. Lider bir kez lider olduktan sonra oyunun kurallarını değiştirmeye başladı mı da nerede ise ilelebet ve hatta kadrosunu “düzgün” seçti ise, ölümünden sonra bile ayakta kalabiliyor. Oyunun kurallarını esnek koyan ülkelerde epeyce süreler başta kalabiliyor. Gelişmiş ülkeler genelde en fazla 10 yılda lider değiştiriyorlar. Farklı bir istikrar anlayışları var anlaşılan.

 

 

Anımsar mısınız? Rodezya diye bir ülke vardı. Salisbury diye de başkenti. Salisbury oldu Harera ve ülkenin adı Zimbabve diye değişti.   Eskiden anlamlı oranda dünya ekonomisine katkıda olan bir ülke idi. Irkçılık illetinden kurtulmak sürecinde Avrupa kökenli nüfus neredeyse tamamı ile ülkeden çıktı.

 

Robert Mugabe de   Başkan oldu. Allah uzun ömür versin, Robert bu Pazar günü 92. Yaşını dolduracak 39 yıldır iktidarda. İki yıl sonra yapılacak seçimde de tekrar aday olacakmış. 1980 -87 yılları arasında Başbakan oldu. 1987 den sonra da Başkan.

 

Genel olarak günü 18 kilometrelik tek leke bulunmayan muhteşem bir asfalt cadde’de evi ve meclis arasında gidip geliyormuş  “Bob” veya Robert Mugabe.

 

Modern alışveriş merkezi, parti liderlerinin villaları ve solar hücreli aydınlatma olan caddeden “meclis” (State House) ile evi (bol odalı)  arasında gidip geliyormuş. Tabii ki koskoca ülkenin Başkanı Kanada’nın genç lideri gibi bahçıvan evinde kalamaz! Gördüğü ve algıladığı dünyanın dışında bir dünya olduğunu söyleyen de tabii ki bir nevi vatan haini, İngiliz uşağı. Bazen unutup kağıtları karıştırıp yıllar önce yaptığı bir konuşmayı da tekrarladığı oluyormuş veya toplantılarda uyuyakaldığı.

 

Bu arada %90 işsizlik. Bir zamanlar kıtayı besleyen ülke, beyaz çiftçilerin ülkeden çıkmaları sonunda açlıkla karşı karşıya ne gam. Ülkenin nüfusunun zaten yaklaşık yüzde yirmi beşi ülkeyi terk etmiş durumda. Birkaç kez kariyerinin başında %50 nin altına düşen ve gücü paylaşmak zorunda kaldığı seçimler artık geride kalmış 1990 larda oyların yüzde doksanına varan oranlar ile seçiliyor.

 

 

Yaş günlerine gelince : 16 yıldır iktidarda olan Putin’in yaş günü mayıs ayında. Temmuzda Merkel’in, Ağustosta Obama’nın yaş günü var. Ağustosta gene 32 yıl iktidarda kalıp hala bol hayranı olan ve iktidarı kardeşine bırakan Fidel Castro’un yaşgünü.  “Bilimsel politikada” krallık kalmış mıydı ya’hu?  Cuma günü bizim Başkanımızın yaş günü. Pazar günü de Mugabe’nin. En genç lider olan ve ekonomi sınıfında tatile gitmesi ile ünlü David Cameron’un ise yaş günü Ekim ayında. İşte bugün de öylesine bambaşka dünyalardan bir yazıyı ABD de Donald Trump’ın seçim konuşmalarını izlerken yazayım dedim. Sempatik bir tür olduğumuza olan inancım giderek artıyor.

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s