ABD de İsyan

 

 

Amerika bize benzer. Şimdi de ABD Başkanlık seçiminde “Arap Baharını” yaşıyor.

 

Eğitim durumları, “beyaz” üstün temsil, çalışınca inanılmazı başarma becerisi ve biraz da keyif ile rahat davranış. Ama alttan alta ABD kaynıyor. Seçim sistemleri ile “düzen” öyle de, böyle de galip geliyordu. İnanılmaz tiyatrovari bir seçim sistemi ve bir sene süren bir önseçimler şelalesi ama netice itibariyle gene de iki partiden turşuya ve edinilmişe, zülfiyâre dokunmayan ve dokunmayacağından emin olunan birer lider arasında seçme.

 

Bizde de ödülleri Tüsiad’lılar kendi aralarında dağıtırlardı. Temsil onlardaydı. Ordu düzeni korurdu. Bu AKP döneminde, şimdiki temsili veya “düzeni” beğenin veya beğenmeyin değişti.

 

ABD de de düzen Demokratlar arasında Clinton tarafından temsil ediliyor. Ama düzeni değiştirmeye kararlı bir Sanders ciddi bir parti içi muhalefet kaynağı. 1970 lerde “ilerici” olan Hillary Clinton artık düzenin ana motoru halinde.

 

 

Cumhuriyetçilerde ise parti çatlıyor. Düzeni sarsmayı vadeden Trump en fazla oyu alıyor. Hala  Cumhuriyet Partisi içinde mi yoksa dışında mı aday olacağı belli değil.

 

Tüm bu yarışlara doğa açısından bakıyorum. Aile biz insanlarda hala ana yaklaşım ve geleceğe yönelik düzen kaynağı. İsteyelim istemeyelim düşünce dünyamızdaki ana bağlılık kaynağımız çocukluk yıllarımızdaki anılar. Çıkarı algılamamız. Bu doğal  donanım ile politika yapan ve düşünebilen yaratıklarız.

 

ABD en zengin topraklarda oturuyor ve esasında gerçekten o doğal kaynakların paylaşımındaki düzen bu seçimlerde tartışılıyor. Irkçı bir milliyetçilik bizdeki kadar kolay değil ama hamaset orada da puan topluyor bu işin ustası da Trump.

 

Geçen seçimdeki Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı (ismi neydi?) “Romney” çıkıp kendi partisindeki favori aday olan Trump hakkında düzenbaz dolandırıcı boş konuşan vs diyerek inanılmaz aşağılayıcı bir konuşma yaptı.   Trump da altında kalmadı. Trump seçilirse Amerika’nın ticarete yaklaşımını dünya politikasına yaklaşımını yepyeni bir çerçeveye sokacak. Kendi basit ticaret mantığı çerçevesine. Hangi istikamete gideceğini bilemeyen düzenci politikacılardan daha iyi bir istikamet olabilir bu dünya için.

 

Eğlenceli olmasına eğlenceli bir seçim ABD deki. Bir aday çıkıp Trump un “elleri küçük” diyor. Essen meramı başka uzvunun da küçük olduğu. Trump da cevaben artık birçok konuşmasında halka ellerini gösteriyor ve “bakın ya’hu ellerim büyük ve çok güzel ve başka departmanlarda da hiçbir sorunum yok emin olabilirsiniz” diyor. Tam bir tiyatro.

 

Bizde de “SSK müdürü” falan yanı sıra liderlerin burun veya ayak büyüklüklerinin seçimlerde alenen konu olduğunu düşünün. Emin olun mülteciler falan ABD nin umurunda değil. Hele hele Anadolu’da neler olacağı!

Kendi düzenimizi kendimiz kurmamız, yaşatmamız ve hakça hale getirmemiz lazım. Ancak onlardan daha iyi olursak merak edip bizi dinlerler. Geçen gün BBC Hardtalk programında Avrupa Birliği nezdindeki Büyükelçimiz Selim Yenel’i  beğenerek izledim. Biraz daha gülümseyip, alaycı bir ifade takınabilseydi daha da iyi olacaktı ama genelde gerçekten iftihar ettim. Arkasında  tam güvenebileceği bir yönetim olsaydı eminim çok daha da iyi temsil  edebilirdi.

Batı’nın kültürüne onlar kadar hakim olamazsak bizi marjinal olarak algılayıp dışlayacaklarından emin olalım. Temsildeki düzey önemli. Sürü olarak liderlerimizi de ellerinin büyüklüğüne göre seçiyoruz hala. Temsilin çok önemli olduğunu anlamamız gerek. Bunu ne kadar anladığımızı er veya geç karşımıza çıkacak “Başkanlık” referandumunda göreceğiz.

 

Dünyadaki hakim güçler de hala “Batı” da ve liderlerinin zihinlerinin derinliklerinde cahil cesareti ile sadece Trump’un ifade ettiği gibi “bu Orta Doğudaki insan kafası kesen hayvanlar” ve “işkence “ konuları yatıyor. Burada kafalar bu şekilde kesildiği sürece de böyle kalacak.

One thought on “ABD de İsyan

  1. Muhtesem bir analiz. Ozellikle Turkiye siyasetine bakisiniz, TUSIAD yorumu ve siyasetimizdeki kalici degisimi gorebiliyor olmaniz.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s