Enginarlı, Bamyalı Urla

 

 

İnanılmaz bir ikinci Enginar Festivali yaşadı Urla. Az yağlı bir yemek yazısı ile tabii emeği geçen insanlara Urla adına teşekkür ederim.

 

Urla Urla olalı bu kalabalığı görmedi. Alaçatı’da her yıl başı, her ot festivalinde görülen heyecan ve festival havası bu ikinci “enginar günlerinde” güzel müzik eşliğinde  Urla’da idi.

Urla o denli gelişiyor ki kim hangi görevde olursa olsun ileriye gidecek. Mesele ileriye giderken düzey kaybedecek mi kaybetmeyecek mi?. Yüz bin nüfuslu Urla sanıldığından daha çabuk gerçek olacak.

 

Zafer caddesinde bir gayrimenkul bir yıl içinde iki kez takla atıp el değiştirdi. Yani bir iken dört oldu.

 

İnci ve Sedef Hanımlar Zafer Caddesinde UMA’yı (Urla Müzik Akademisini) kurdular. Bu Urla için bir milat niteliğindeydi.

 

Bu festivalde doğal olarak Sevda Sadıç’ın katkısı oldu bu yıl hiçbir görev almasa da. Zafer caddesinde yatırım yapıp güzel işler yapmaya niyetlenen insanları “Sanat sokağı” ismi altında toparladı.   İkinci yılda fahri yaptığı görevden “ayrıldı”, bedava saatler ve günleri yanı sıra “Sanat sokağı” ismini Urla’ya armağan ederek. O olmasa Zafer caddesi bu haline gelmeyecek miydi? Muhtemelen bir yıl sonra gelecekti ama bir simge isim oldu.

 

Urla kabartmasında ismi ve resmi geçmesi gereken bir insan da Bilge Bengisu Öğünlü. Doğal Sofra grubunda can ve baş ile çalışanların simgesi olarak O’nun ismini buraya almak istedim.   Böylesine bir kabartmanın iki veya dört isim ile Urla’da bir yerlere konulmasında fayda olur. Put olarak anılmaları için değil, bu tür insanların şevklerinin kırılmaması ve örnek olmalarını sağlamak için. Tabii enginar çiftçisi eski muhtar Umur Bölükbaşı veya İstanbul’dan gelip ayağının tozuyla bir tarla kiralayıp enginar eken, geçen yıl kaybettiğimiz Ekin Kışlalı’yı, Nazan Selami Gürgüç çiftini, Kutlukayaları  ve birçok ismi unutmuyorum ama enginarcıların elebaşı ve simgesi Bilge Hanım. Durun daha bamya da var!

 

Gelelim ileriye yönelik    düşüncelere, hep yazageldim ama gene de tekrarlamak gerek: Bir çevre yolunun artık planlanmasında fayda var. Çevre yolu Toptepe üzerinden Binkonutlara ve Sanayi bölgesinden çift yol olarak örnekleri gelişmiş kentlerde bolca olduğu gibi bir city ring (Urla Kent Çemberi)olarak planlanabilir. Bir an önce yapılmalı. Trafik felç olmuştu bu enginarlı günlerde. Yürüyüş yollarının ve yeşil alanların örneğin Toptepe yanı sıra Kekliktepe’nin bir ciddi imar planı kapsamında ele alınmasında fayda var.

 

Şarap güzel, tabii bu kadar insan maaş alarak Urla Arkeolojisine katkı koyarken yek at yek mızrak Kiklad tekneleri, Uluburun gibi çalışmaları ile Urla’ya katkısı olan bulunan gönüllü deneysel Arkeolog Osman Erkurt’u da unutmamak gerek. Belki önceden teklif edildiği gibi küçük bir kiklad teknesini meydana koyup bir tabela ile bilgi vererek bu Türk Thor Hayerdahl’inin yaptıklarından da daha fazla faydalanmak gerek. Karantina adası sadece Sağlık Bakanlığının moral eğitim tesisi olmak için çok  değerli. Urlalılara ve turistlere bir an önce açılması öncelikli olmalı. Adalardan çok daha fazla faydalanılmaması bizlere mahsus bir özellik.

Tabii  Urla veya  Klizman Kalesi ve Kocadağ Mağarası bir yürüyüş yolu ile bağlanarak ve mağara korunmaya alınarak artık gecikmeden “Kale’ye” otoyol ve denizden gözüken bir bayrak dikerek Urla’ya gelenlere alternatif üretilmesi gerek. Akmar (Akpınar) köyü, Helvacı camii korunmaya alınarak bambaşka bir yürüyüş yolu da ayrıca güzel olur . Dün gerekti bugün hala uygulaması kolayken yapmak iyi olur..

 

 

 

1 thought on “Enginarlı, Bamyalı Urla”

  1. Evet,cok guzel organize edilmis,ve benim dikkatimi ceken olagan ustu bir seydi,etrafta polis yoktu,Urlalilari tebrik ediyorum.Kuzey Amerikada boyle bir toplanmada duzinelerce polis kalabaligi kontrol eder.😀

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *