Turizm, Kediler, Köpekler ve Filosoflar

 

 

İnsanlar genelde tatilde normalde yaptıklarından farklı bir şey isterken nadiren daha zorlu şartlarda vakit geçirmek istiyorlar. Genel istek normal yaşamda olduğundan daha lüks, daha temiz   ve illa güvenli bir tatil beldesi. Belki eğlenerek bir şeyler öğrenebilecekleri bir tatil.

 

 

Kazıklanmak istemiyorlar. Malta Mallorca ve İspanya ile İtalya  Avrupa’da rekor sezonlar görecekler bu yaz. Bu artık bariz bir şekilde kendini gösterdi.

 

Varlıklı insanlar günlük yaşamda göçmen dramını yeterince gördüklerine inanıyorlar tatilde göçmen görmek istemiyorlar.

Bu son göçmen dalgası olmayacak ve dünya’da,  nüfus dengesinde uzlaşana kadar epeyce göçmen dalgası göreceğiz korkarım.

Bu yaz için yapacak fazla bir şey yok herhalde, ama belki bu dibe vuruş önümüzdeki yıllara yönelik bir yapıcı otokritik dönemi olabilir mi?

Batı’da kedi ve köpeğin kayıtlı da olması normal ve tüm batı Avrupa’da sahiplerin kedi ve köpeklerin pisliklerini etraftakileri rahatsız etmeyecek bir şekilde yok etmeleri. Yoksa sahiplerinin okkalı cezalar ödemesi.

Pekiyi gece vakti bir sahipli hayvan kaldırıma pislerse nasıl yakalayacaksın? İşi yeni bir boyuta taşımaya başladılar Almanya’da!   Hayvan pisliğinden DNA analizi ile hayvanı ve sahibini bulmak ve cezayı kesmek. Sanki gerçekten farklı çağları bir arada yaşıyoruz .

Apayrı bir dünya değil mi? Bizde Belediye kedilere pek bir şey yapamaz – onlar da kuş ve sincap avlamaya devam ederler.

“Aman kaldırıma su ve yem koyun biz ayol ne kadar iyi insanlarız”. Belediye çocuk parkı yapar , küçük çocuklar oynasın diye ve  kum havuzu içine kedi köpek pisler.

Kaldırımdaki pislikten hiç bahsetmiyorum. Bu konuda merak eden eski yazdıklarıma bir göz atsın.

İnanılmaz imkanları olan bir ülkede yaşıyoruz. Anadolu medeniyetler beşiği. Hele Ege bölgesi Felsefenin doğuş yeri. Milet’te kaç tane Tales heykeli var? Aydın’da kaç Anaksimenes ve Anaksimander hakkında bilge veren, görsel ve içerik olarak özenle hazırlanmış çok lisanlı kabartma?

Urla’da kaç Anaksagoras heykeli var ? Bilgi veren tabela? Batı Felsefesini Anadolu’dan Atina’ya taşıyan adam.

Biz bilmesek nasıl etrafa satacağız? Veya sefasını süreceğiz?

Urla adaları  inanjılmaz ve kullanılmayan bir potansiyel.  Çok sayıda pazarlamayı umduğumuz yöreler hakkında yazıların profesyonelce Ingilizce’ye, Almanca’ya çevrilmeleri lazım. Adaların bir kısmı hala Askeriye elinde, en kolay turizme açılacak olan Karantina adasına da Sağlık Bakanlığı el koymuş durumda. Bırakın turisti, halk oradan denize bile giremiyor. Halk ve sokak hayvanları dışarı!

Namıslı memırlar” göçmensiz, huzurlu ve güvenli tatil yapabilsinler diye mi? Aman çocukları kedi köpek pisliğine falan bulaşmasınlar! Yeşil pasaport onlara,   ayrıcalıklı araç plakası onlara, normal halk adaya giden yoldan denize girsin bana ne! Tabii bir de sığ Kocasahil (Kumdenizi) var. Neden oradan kum alıp veya bir iki iskele yapıp gerçekten denize girilebilir hale getirmezler? Neden kendi halkımız, hem de turistimiz kedi köpek pisliği olmayan plajda denize giremez? Neden böyle?   Acaba saf tutamadığımızdan mı? Bilen beri gelsin lütfen.

Basit bir soru. Sizin seçim hakkınız var. Zor kazandığınız para ile bir sahil kentinde denize gideceksiniz. Lütfen bir şıkkı seçiniz.

 1. Kedi köpek pisliği olan plajı tercih ederim
 2. Kedi köpek pisliği olmayan plajı tercih ederim.

En çok seçilen şıkkı seçenler diş fırçanız ile gelin, ödül olarak bir sıkım diş macunu!

 

\"IMG_2093.JPG\" Köpeğinin pisliğini temizlemezsen  üç bin euro ya kadar ceza ! Onlar hayvan düşmanı biz hayvan dostu muyuz?   Acaba?

5 thoughts on “Turizm, Kediler, Köpekler ve Filosoflar”

 1. Mademki kedi kopek ile yasamak zorundayiz,bazi plajlarin yanina kedi kopek plaji yapilirsa,hem coluk cocuk korkmaz(basta ben olmak uzere)hemde alternatif verildigi icin kontrol ve cezasi kolaylasir.Tamamen problemi cozmesede,medeniyetlesme yolunda bir iki puan daha almis oluruz.😀Yeni nesil de verilen degeri gorup tekme falan atmaz belki😊

 2. Bu yazıyı yazan ellerin dert görmesin! Benim ilk eşim Nancy de, köpek bokuna 3000 Euro ceza kesen Donegal’dendi de. Sağol!

 3. Öncelikli tercih ve dileğim, köpek ve diğer pisliklere beni bulaştırmayacak yöneticileri seçebilmek.Tek Oy’um var.Çoğunluk olmak için çooook oylar lâzım.Hepsi de pisliksiz kalmak istemeli…
  İki köpek sahibi gayet sorumlu bir hayvansever olduğunuzu da bilerek saygılar sunarım.Ellerinize sağlık.

 4. Andreas Wildermann

  Park ve sokaklardaki dört ayaklı dışkısının günde 5 ( beş ! ) tonu geçtiği Münih’te bir yerel meclis üyesi sonunda saçı başı dağıttı…Bildzeitung’dan ( sürekli bulvar-magazin haberleri yapan gazete ) aynen yapıştırdım. Tercümesi keyif vermez, orjinal metin:

  München – DNA-Analysen an liegen gelassenem Hundekot: Diese ungewöhnliche Forderung erhebt Stadtrat Richard Progl (35, Bayernpartei).
  Voraussetzung dafür ist die Anlage einer städtischen Datenbank mit den DNA-Daten aller Münchner Hunde. Nur so kann die DNA aus dem ekligen Haufen dem richtigen Vierbeiner zugeordnet werden.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *