Malezya’da Darbe

Indonezya’dan 50 yıl sonra Melezya’da da darbe oldu farkında mısınız? İndonezya’da yaklaşık 400 bin insan ölmüştü Malezya şimdilik kansız bir “darbe” ile karşı karşıya.

İki nokta altı milyar dolarlık kara paranın aklandığını buldu batının bankaları ve bu olayı açıkladılar. Hepsi bu. Yani darbe e darbe gibi oldu. Wall Street Journal açıkladı. Etraf karıştı ve Başbakan  Najip Rezak  sallanıyor. Ama bu paranın kimin cebine gittiği daha açık değil.

 

Malezya’da  toplam 13 eyalet var (Johor, Kedah, Kelantan, Labuan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Pulau Pinang, Sabah, Sarawak, Selangor, Terengganu, Persekutuan) bu eyaletlerden 9’u Sultanlar, 4’ü guvernörler tarafından yönetilir ve her 5 yılda bir dönüşümlü olarak 9 eyaletin sultanından biri Kral olarak seçilir. Devlet başkanı, Kraldır. Her eyaletin kendi anayasası, kendi meclisi ve senatosu vardır. Meclisi oluşturan üyeler halk tarafından seçim yoluyla belirlenir. Senatoyu ise sultanlar belirler. Bunların dışında ülkede 3 federal bölge vardır ve bu bölgelerin anayasası eyalet yasalarının üstündedir.  Krallar , Sultanlar ve inanılmaz zenginler.Çok da güzel bir asya mutfakları var.

İdare ise seçimle gelen başbakanda. Soldan araba kullanıyorlar. 26 milyon nüfusta Çİnliden tutun çoğunluk olan müslüman Malaylara her inanç grubundan ve millettten insan var. İslamiyet %55 Budizm %25 Hristiyanlık %10 ama Hindu ve Konfüsyüz Taoizm de var.

En azından bakalım neler çıkacak bu milyar dolarlık darbenin altından.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s