Alaska Yolunda Filipinler

 

 

Yurt dışında haberler farklı olarak algilanabiliyor. Itiraf edeyim  Alaska yolculuğuna çıkarken Rodrigo Duerte nin ismini ancak öylesine bir okumuştum. “Filipinlerin yeni Başkanı , uyuşturucu tacirlerine savaş açtı” gibisinden.  Türkiye`de biz kendi derdimizdeydik yaz aylarında.

 

Alaska  görmek istedigim yörelerden biri olarak kalmişti. Sonunda geçen sene planlamaya basladim bu yolculuğu.

Kanada’nin görmedigim bati yakasindaki  adalar kenti Vancouver’a ucuş. Oradan gemiye biniş ve  ver elini Alaska.

Öyle de gelisti yolculuk ama hic ummadigim bir sekilde gemide önce Duerte ile `tanistim` kendisi ile degil tabii ama yaptıklari ile. 

Lise yillarimdan beri bir Filipin merakim oluştu. Bonn daki  yabanci liselilerin sozcusu secilmistim ve  Babasi Filipinli  ve Filipin Sefareti Basin ataşesi,  Annesi Macar olan bir kızcagız Filipinlerin unlu bamboo sopaları arasında yapılan dansi `Tinikling` yapmak istediginde  ve Filipinli bir delikanli bulunamayinca ben gönullu Filipinli olarak bu dansi ogrenmis ve onunla epey antremandan sonra Filipinlerin Ulusal Gununde bu dansi Alman Parlamentosunda yapmistim.  Dansi ögrenirken dogal olarak epeyce Filipin yemegi yemistim antremanlar sirasinda. 7000 adadan olusan bir ulke ve dolayisi ile Filipinliler deniz ile hasir neşir büyüyorlar.

Alaska gemisinde de yaklasik 1500 yolcu 700 murettebat ve bunlardan  yaklaşık 300 u Filipinli idi. Gemiye binice animsadigim iki kelime `Filipince` ile çoğu ile kolayca dost oldum.

Hemen hepsi koyu Duertre taraftari.   Bir anlamda Alaska yolunda ilk iş Obama`nin tabiri ile `renkli` baskanlari” ile tanistim.  Murettebatin hemen hepsi bu yeni Baskanin taraftari. Cok sempati toplamasina bir neden de  Obama  uyustururucu ile olan savasinda \”yargisiz infaz\” falan turunde bir cumle sarfetmeye kalkinca  aninda `Orospu cocugu ben bağımsız  bir ulkenin Baskaniyim sen ulkendeki afrika kokenlilere kendi polisinin yaptigi yargisiz infaz ile ugras hem de Irak`ta olmesine neden oldugunuz binlerce insan  ıle ve eger yuz yuze gelirek ağzımı bozarım` dıye bir cevap yapistirmasi. Tabii dunya medyasinin onunde ABD baskanina O cocugu denilmesi epeyce yanki uyandirmis, Obama`da `renkli kişilik` dedigi Duerte ile buluşmamayi tercih etmis. Bizimki dünya beşten büyüktür derken epeye daha zarif davrandı.

 

  Pidelesme sureci veya dunya siyasetinde elitizmin sonu diye yazilar yazarken   Filipinlerdeki olan bitenden haberim yoktu. Neyse murettebattan duydugum bu renkli kisilik uyusturucu ile mucadelede \”balik bastan kokar ve tedavi de bastan baslamali\”\” diyerek  tum ust devlet yoneticilerini bir futbol stadyumuna davet etmis ve sonra polisten kapilari tutmasini istemis. Iceriye doktor ve hemsireler girmis ve burokratlara siradan uyusturucu testi yaptirmis vs.. Adam acikca uyusturucu baskininda bir polis ölecegine bir kac cete mensubu ölsün” diyor.  Bakalim onumuzdeki yillarda Filipinlerde \”asayis berkemal \”dedirtecek mi Başkan Duertre? Neyse Alaska seyahatine Filipin hikayeleri dinleyerek başladım.

 

 

 

Gemide Isteyen takim elbise giyip hatta smoking  `resmi` aksam yemeklerine  katiliyor’ isteyen de benim gibi şort ile kafeteryada yemek yiyor. Bir haftada 4000 km kadar yol katederek inanilmaz güzellikler içinden gecerek Alaska`ya dogru yola ciktik.

Not: bir Alaska yazısı daha dönmeden yazabilirsem iyi ama alışmadık bılgısayarda ç ş ıi aramak eziyet kusura bakmayın.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *