ABD ‘de “yalancıktan” Ayıplama veya Eşeğin Kulağı

Unutmamak gerek George W. yani küçük Bush alkolik idi tedavi gördü. Vasat bir insan olarak  iki dönem ABD başkanı oldu. İlk seçimde Al Gore ile yarıştı. Al Gore daha iyi konuşmacı idi, her açıdan daha iyi bir aday idi ve toplamda daha fazla oy aldı ama eyalet sistemi azizliği ile seçilemedi!

Trump’u küçümsemek, kara çalmak ile neredeyse tüm ABD basını uğraşıyor. Adamın bir kadın hakkında oniki yıl önce  söylediklerinin“yerim seni fıstık” türünden ilkel birkaç cümlenin kaydını  basın diline doladı.

Ama adam dobra ve halkın yani seçmenin ta içine doğrudan hitap edebilme yetisi var. Yumruğu yiyince de kalkıp döğüşe devam eden bir tip.   Her ne kadar şu an “kamuoyu araştırmaları” Hillary Clinton’u beş puan önde gösterseler de yarış bitmiş değil ve esasen hızlanıyor. İkinci başkanlık tartışması önemli, üçüncüsü de önemli. ABD de (Operalarla gırgır geçerek) “şişman kadın son şarkıyı söyleyene kadar iş bitmedi” derler. Bu izci lideri veya hutbeyi kim okuyacak yarışması değil.  Brexsit’de gördük, kamuoyu araştırması hep olacağı ortaya çıkartmıyor.

Bu seçim de sanırım bu yıl 8 Kasım gecesi yani bizde 9 Kasım sabahı bitecek. Yetmiş yaşında iki insan yarışıyor ve bizdeki yaş yetmiş, iş bitmiş diyenlere ders olacak şekilde!

Kadınlar neden albenili giyinirler? Kendilerini iyi hissetmek için, ben de varım demek için, dikkat çekmek için, karşı cinse olsun kendi cinsine olsun bir mesaj verebilmek için.   Onlar erkekler hakkında, eh bizler de karşı cins hakkında konuşuruz ( ablacığım) ağabeyciğim!

İki erkeğin veya iki kadının anında dayanışarak diğer cins hakkında söylediği bir kaç cümleyi kaydedip ortalığa yaymak seviyesizlik, söylenen ne olursa olsun ama anlaşılan bu seçimde kirli çamaşır yıkanacak ABD de. Eh yeterince de var!  Hiç merak etmeyin “dağdaki çoban” sap ile samanı ayırt edebiliyor netice itibariyle. Yok “öyle dedi, yok böyle” aşağıladı, ters teper.

Bu sahte ayıplama olgusunu ben ayol insancıllığının bir dışavurumu olarak görüyorum yani “incel incel de kendini beğen” tabirinin veya “eşeğin kulağına su kaçırmak” tabirlerinin bir şekli olarak görüyorum echauffment tabirini Almanlar tam olarak almışlar, İngilizce ve Türkçe tam karşılığı yok.  Sahte heyecan veya düz ikiyüzlülük de diyebiliriz, riya, kötü niyetle yapılanı. Trump’un kadınlar hakkında söyledikleri ile de seçim yarışı kazanmaya çalışmak ne kadar akıllıca bilemem.

Borsa Trump seçilirse ne olacak bilemiyorum ama örneğin Hillary Clinton seçilirse Feto Örgütü ABD sakinleri iade edilmeyecek iken, Trump bal gibi iade edebilir. Yani dünyada epeyce bir şey değişebilir. Bakın Nato üniformalı güzeller (veya yakışıklılar) kulübü haline gelmişken Trump’un bir kaç kelimesi ile uluslararası terör ile daha ciddi ilgilenmeye başladı. Trump zengin ama aç ve hepimizin bira da sıkıldığı dünya düzenine yaklaşımı Erdoğan’ın yaklaşımını andırmıyor değil. Değişim isteyenin de oyunu Trump’a verme ihtimali yüksek. Bakalım şişman kadın son şarkıyı nasıl söyleyecek? Uluslararası birçok sorun var ve ABD net liderlik yapamadı bırakın yapabilmeyi Suriye ve İrak’ta ( bunun yanı sıra Libya’da, Yemen’de ) ve Suudi Arabistan’da başarısız oldu. Suudi Arabistan, İsrael ile olan ilişkisini de gözden geçirecek mi?   Obama öyle veya böyle statükocu oldu. Statüko çoğu zaman  doğru bir yaklaşım olabilir ama dünya’da (ki kesinlikle beşten büyük!) bir bahar temizliği zamanı da acaba geldi mi? Bu kararın anlamlı bir parçasını ABD halkı önümüzdeki ay verecek.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s