İnsanın İradesi Cennetidir ve ABD

 

 

Beraber dans edebilmek için uyum çok önemli. Halbuki her insanın cenneti  kendi hür iradesi.   Herhangi bir canlı kümesini  serbest bırakın, bir dağılım oluşacaktır. Bir iradenin etrafında toplanmak ve çalışan karıncalar misali “sıraya” girmek “okumuşlara” ve bir iki fikir sahibi olanlara   zor gelir. Küçük ayrıntılar uğruna itiş kakış başlar. Evrimsel olarak çabuk reaksiyon vermeye ve zor anlamaya programlıyız. Bir de çoğu şeyi bildiğini sananlara küçük basit adımlar atılırken saf tutmak zor gelir, her adımda yeni öne çıkış gayreti ile bir yön tayini istenebilir. Bir lider seçimi olsun,  konuyu toparlanamayacak kadar dağıtmadan konu etrafında küçük ayrıntılara giremeden konuşabilmek olsun, zorlaşır!

 

 

Hangi söylemi seçelim, kim lider olsun? Sürekli bir kargaşa. Çok okumuş ve okunanları aşmış olanda veya   hiç okumayanda,  bu kargaşa sık görülmez, daha sakince bir “lider” veya bir konu etrafında toparlanabilirler.

***

Eski bir hikaye:  Hasta kendisini darı tanesi sanıyor. Tavuk görünce hep korkuyor, gelip gagalayacaklar diye. Tıbbi ismi fobi. Bir hüsnükuruntu. O hekim, bu hekim dolaşıyor. Sonunda bir ruh hekimi hastayı ikna ediyor. “Sen darı değilsin!”

 

Adam iyileşiyor ve uzun yıllar rahat ettikten sonra bir köşede 2 tavuk görünce aniden panikliyor. Doktorunu arıyor. Doktoru “ama sen darı değilsin ki!” diye cesaret vermeye çalışıyor. Adam kendinden emin “evet ben darı değilim, biliyorum!” diyor, “Ama acaba tavuklar da bunu biliyor mu?”   Bilmeyen tavuk ile iş zor, bir iki gagalanıyor insan ve darı olmadığını bilse de tavuk görünce uzak duruyor. Her bir bilmeyen tavuğa tekme atmak da yoruyor ve arada bir gaga bacakta yara açıyor.   Yapacağın kavgayı (muharebeyi) seç diyorlar buna İngilizler: “pick your battle”!

***

ABD de seçim bitti. Birleşik basın güçleri, yani tvlerin ve yazılı basının çoğu Trump’u karikatürize ettiler. Üçüncü   TV münazarasındaki seviye ise düşük mü düşüktü. Seçim Clinton’un kazanması ile bitecek. Trump boyalı kelini örten uzun saçları ile pek de başarılı değildi son konuşmada.   Daha genç iken kadınlara el atması vs. Basında çarşaf çarşaf yayınlandı. Her söyleminde de inanırlığını biraz daha yitirdi. Sanıyorum en az % 5 fark ile Hillary Clinton kendi ezberleri ile yeni ve ABD’deki ilk kadın başkan olacak.

 

Düzen de pek değişmeyecek 1970 lerin idealleri ve bıkmadan usanmadan sürdürülen bir politik güç savaşı meyvalarını verecek. Bakalım ilk siyahi başkan gibi suları bulandırmadan mı hükmedecek, yoksa eski “dışişleri bakanı” olarak dünya’da daha mı aktif olacak?   Yaşarsak, göreceğiz.

***

Bu arada politik güç farklı bir şey bir konuşmada bir dost Davutoğlu’nun ismini hatırlamakta zorlandı.

 

Politik güç ve felsefe’de okuyan okumayan bilen bilmeyen her insanın bir sesi var ve her biri de kendi sesini ve bulunduğu sulara göre tuttuğu dümenin “en iyisi” olduğundan emin. Hoş bir türüz vesselam.

1 thought on “İnsanın İradesi Cennetidir ve ABD”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *