“Bizimki” Kazandı

Bundan dört beş ay önce Trump’un kazanacağını söyleyen yazılar yazdım. Sonra ben de kamuoyu araştırmacılarının neticelerine kanarak Trump’un şansı kalmadığını yazdım 15 gün önce. Gerçekten de %5 bir fark gösteriyordu kamuoyu araştırmaları Clinton leyhine. Obama çıkıp \”bu adam başkan olamaz\” diye demeçler veriyordu. Baskın medya aleyhineydi. Ama Brexit de İngilterede olan Filipinlerde olan, Türkiye’de olan ABD de de oldu. \”Bilgelerin\”, Elitlerin, okumuşların, hesabı tutmadı.

Türkiye açısından muhtemelen de daha iyi bu seçim. Sistemler karışacak.

ABD basını Trump’un seçimden sonra ne yapacağı hakkında tahminler yapıyordu kaybedeceğinden son derece emin olarak.

Trump’un sadece Washington’a değil tüm dünyaya yepyeni bir hava getireceği kesin. Borsa biraz düşecek ama sonra gene artacaktır. Küresel ısınmaya inanmıyorum diyen bir zihniyetin kazanacağını kimse tahmin etmiyordu. Meksika kökenlileri aşağılayan, Müslümanların ABD ye girmesini önleyeceğim diyen bir zihniyet. Haydin bakalım hayırlısı uygulama neyi gösterecek?

ABD de sağ kesimin yaptığı yapılacak. Eğer tıbbi bakım düzelirse, yollar yenilenirse ve söz verildiği gibi toplu taşımacılık, havaalanları modernize edilirse epeyce yeni iş yaratılacaktır. Meksika ile olan sınır kısmen bir tek dikenli telden ibaretti! 4 metrelik duvar olmasa bile bu anlamlı değişecektir. Bu da şimdiden Trump’un dört yıl sonra ikinci seçimi kazanmasının yolunu açacaktır.

Kamuoyu araştırma şirketler sistemlerini veya “yalandan bilimsel” yaklaşımlarını daha bir ciddi gözden geçirmek zorunda kalacaklardır.

NATO kendisini derleyip toparlayacaktır. Bürokratları şehri olan Washington DC de Clinton ve Demokratlar oyların %92 sini (!) aldılar. Halk ise bürokratlara tepkili idi.

İş adamı mantığı ile paraların dağıtımı ve sosyal yardım anlayışı değişecektir. Belki vergi sistemi de değişecektir. Trump istediğini aldı ve heyecanla yeni oyuncağı ile oynayan bir çocuk gibi işe girişecektir. Kim bilir, orta doğuda bile belki bazı dengeler değişir.

Trump’un Erdoğan ile Obama’dan daha direkt ve iyi anlaşacağını düşünüyorum. Merak ile ABD nin yeni Suriye ve İrak politikasını bekliyorum. Doğrusunu isterseniz kanımca eskisinden daha kötü olması mümkün değil. Zengin olmayan beyaz hristiyanların başkanı kazandı.

Obama tüm ağırlığını Clinton’dan yana koymuştu. Son ayında zarif ve Harvard mevzunu başöğretmen Başkan imajını pekiştirecektir ve “güvenilmez ve yetersiz” dediği adama dümeni yeni yılda devredecektir. Filipinlerin Başkanı gibileri bundan sonra rahatça ve tepki görmeden ABD Başkanına TVde “orospu çocuğu” diyemeyeceklerdir. Belli mi olur? Belki de diyeceklerdir! Yaşam her daim eğlenceli.

1 thought on ““Bizimki” Kazandı”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *