Boykot? Ve Fergus Falls Örneği

Şimdi artık öyle veya böyle yeni bir dönemdeyiz. İnternette boykot çağrıları var ve hemen bir kenarında \”görelim bakalım el mi yaman bey mi yaman?\”  Bre bre!

Bence  hatalı bir yaklaşım,  “biz ve onlar” diye ayırmak. Doğru yaklaşım “kardeşim” diye yaklaşmak.

“Genç”,  “ Bilmemkim Efendi” , “Bak kızım veya oğlum” gibi “boykot” da yanlış bir yaklaşım.  Örneğin Ülker. Tamamdır kardeşim boykot et istiyorsan  ama lütfen şeker sattığı için belki. Sahibi zaten papaz olmuş bu yönetim ile paraları dışarda yatırıyor.

Biz ve onlar diye ayırmak her ne kadar bilincimizin temeli ise de proaktif bir yaklaşım değil.  Konuşmaktan ziyade dinle.   Ben AKP iktidarının başından beri kendi konuma giren şeylerde saçmaladıklarında açıkça tepkimi yazdım. 6-7 senedir net hayır modundayım  ve net de yazıyorum.  Esasen ilk 3 çocuk dendiğinde, ilk evrim yoktur falan değindiğinde de tepkim net idi. Ama hep ara ara yapılan iyi şeylere de değiniyorum.  Sırf bu nedenle bana “ siz onu başa getirdiniz” “ Hala hastanelerde tavır değişmiş diyorsun!  Bunu bu hale getiren siz liberallersiniz” diyenler var.  “Sizin suçunuz!” derken tabii babamın Demokrat Partisinde olduğu ve Yassıadada hapis yattığına da gönderme  yapan var.

Bazı zihinlerde hala “Ordu Millet elele!” Gibisinden 27 Mayıs sloganları var. Hep düz kontakt ”İşte efendim, DP taviz verdi böyle oldu”. Darbeler sonunda böyle oldu diyemiyor bir türlü. DP ye bak, AP ye sonra DYP ve Anap, Refah  herbirindeki insan kalitesini karşılaştır. Neden parti işinden uzak durdu acaba üstünden darbe geçenler?

Şimdi de ayni hız ile “boykot”.

CHP neden başarısız diye soruyorlar bir de. Akşamları, Kuran da okuyan var,  Nutuk da  okuyanlar var. İkisine de saygı ile yaklaşmak gerek. Çözüm çalışmak arkadaşlar.

Birisi bir grupta kinaye yapmış “Görmeden ölünecek yerler” işte Yozgat, Batman vs hepsinde oran %70 evet.  Bu tür bir süperiorite ilüzyonuna neden hak görülüyor ya’hu!  Komik de değil, sadece ilkel.  Neden CHP yaklaşık  % 25 alıyor da, yaklaşık %49 Hayır var?

Bilakis bence mecali olan o yüzde 70 lik \”Evet!\” denen yerlere gitmeli. Varsa CHP örgütü orada insanların gelmesini sağlamak için harekete geçmeli ve gidince de insanlara vaaz vermeyip, insanları dinlemeli. Oralarda CHP örgütü yok ise de kurulmalı. Yani özetle çalışılmalı, çalışılmalı.  Merak ile bekliyorum yeni bir parti kurulacak mı diye.  Jurassic park türü bir parti değil lütfen! Danışman olarak bizlerden istifade edin gençler, haydin çok önyargılı olmayayım ombudsman  vs olarak da kullanın, ama artık gençlerin öne çıkmaları gerek.

Bilakis bilmemne firmasını boykot edelim!   Ki bu listeler giderek genişliyor  ve listeyi gruba yollayanın şahsi deneyimine göre de uzuyor da uzuyor.

Suçlamayın, eğitmeye de kalkmayın, gösterin.  Son yıllarda okuduğum en güzel araştırmalardan  birini Der Spiegel dergisinde genç bir yazar (Claas Relotius 1985 doğumlu)  yazmış. Gitmiş Kanada sınırında  Trump seçen küçük bir şehirde (Fergus Falls)  bir ay kalmış araştırmış ve gördüklerini yazmış. Seçmenler ile kiliseye gitmiş, okullara gidip okul seyahatine katılmış ve bir ay orada yaşayarak bir röportaj yapmış.  Meksika’dan yaklaşık otobüs ile 40 saat uzakta olan bu kasabadaki Meksika düşmanlığı vs.

“Boykot yapılsın!” diyenlerin sadece belki haftada  bir kez falan göz attığım gazetelerinde ise gördüğüm genelde hep Jurassic park mensupları ezberlerini paylaşıyorlar.  “Ben dedimdi!” tadında . Bıraksan Menderes\’i bir kısmı mezardan  çıkartıp tekrar asacak.  Necip ordumuzun darbelerine hasret vs. Devir değişti kardeşler.

O görmeden ölünecek  yerler dedikleri kentlere gidip bir ay yaşasalar çok daha proaktif haberlerle döner bu gazetelerin genç gazetecileri.  Artık yeni şeyler söyleme zamanı cancağızlarım.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *