Düşmanlık Düşmanlık Doğuruyor ve Dr. Faust ile Çözüm

Dalga dalga geliyor birbirini yoketmek isteyen ruhlar! “İki ruh benim bedenimde ah!”, “Biri diğerinden ayrılmak istiyor.”   diyor Goethe’nin Faust’u.

Bugünün Türkiye’sinde iki ruh yok tam, dört kararlı neredeyse çaresiz, taviz veremeyen ruh var göğsümüzde!

İki taraf var iki tarafta da. Din eksenli olan 23 nisanda türbanlı kızları tercih eden ve Cumhurbaşkanı  ve Meclis başkanı olarak basitçe Anıtkabire gidip çoğunluğu kucaklamak yerine bir vekil yollayan ve referandum sonrasında “idam” diyerek Avrupa’ya meydan okuyan kararlı taraf. Ve % 49 a yakın olan taraf.

Kürtler ve Türkler diye de bölünme var ve orada da kararlı olan zorla bok yedirildiği için ölümü göze alan taraf ve uzlaşmacı taraf.

Esasen eski Refah partisinin %12 gibi olan köktendinci kararlı seçmen grubu üzerine inşa etmek istiyor AKP nin müstakbel lideri gücünü. Atatürk’e “Ataput” diyen ve Atatürk’ü yücelterek akşamları Nutuk okuyan taraf.

Soğuk savaşçılar ve her an sıcak savaşa dek kararlı insanlar. Türk Kürt ayrımında’da.

Lisan çok önemli, din çok önemli. Çözümü sünni müslüman yaklaşımda bulacağına inananlar var.

Çözümü hint avrupa kökenli lisanlarda ki önde gelenleri Zaza ve Kurmanç lehçeleri ve Türkçe ayrımında görenler var.

Bence evrimi anlamamıza ışık tutan demografide çözüm. Daha çok insan “karşı” taraf ile evlenecek ve çocuklar giderek daha az yaralı ve bereli ve kesin tavırları gerektiren nedbeler, yani yara izleri olmadan doğacaklar.

Lisan ne? Muhtemelen bu coğrafyada oluşmuş onbinlerce yıl önce bu hint avrupa ve turkik son hecelerle oluşan “agglunitativ” denilen  lisan ayırımı.Bilim bunu bize giderek daha net bir şekilde gösterecek önümüzdeki yıllarda.

Din ne? Gerçeği ve huzuru arama?

Ve hep “biz” ve “onlar diye ayırımlarla gelişmiş kültürümüz.

Dr. Faust ise bazılarınca önemli bir bilim insanı ve ileriyi gören bilge olarak Luther\’in zamanında Württemberg yöresinde yaşamış bir insan. Bazılarına göre bir bir şeytan, şarlatan, bir hekim. İspanyol, İngiliz Marlowe tarafından yazılanlar ve  Fransız hikayeleri var, Faust hakkında. Faust mutlu demek. Bu kadar ayırım arasında çözüm görebilmek için de mutlu olmak gerekmiyor mu? En ünlü Faust tabi ki Goethe’nin Faust’u!

Thomas Mann da yazmış Faust\’u daha sonra.

\”İki ruh var bedenimde ah!  Biri kargaşa ve savaş, biri  bazılarının şeytan ile anlaşma olarak gördükleri huzur\” gibi gelin kısaltalım hikayeyi. Fransa’da ABD’de yok mu bu tür ölümüne ayrımlar? Almanya’da İngiltere’de yok mu? İnsanın olduğu her yerde var! Bakın az yara izi olan Macron 39 yaşında ve Fransa’da uzlaşmacı birleştirici bir insan ortaya çıkıyor. Soğuk savaşçı dinozor ruhu ve  kavgacı olmayı gerektiren yaralar taşımayan. Göreceğiz. Belki de bu referandum apayrı namzetler çıkaracak önümüzdeki seçimde karşımıza. Macron yaşlarında ama barışa kararlı!

Demografi nasıl mı çözecek? Sandığınızdan daha temelden. Din kısmı giderek artan dinler arası evliliklerin çocukları ile ve milliyetçilik kısmı da ayni şekilde. Bütün dinler ve bütün kültürler bizim diyerek barış içinde. Çok mu barışçı ve mutlu bir tablo bu? Üç vakitte gerçekleşeceğine emin olun çünkü başka yol yok!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *