Yalan Dünya, Seçim ve Seçilenler

Kendimize zihnimizde bir dünya kuruyoruz ve herkesi kendimiz gibi sanarak yaşıyor ve ölüyoruz. Ama kesinlikle akıllanmıyoruz. Akıllanamıyoruz. Ne kadar kendini beğenmiş ve saf veya ahmak bir tür olduğumuzu da kabul etmemekte kararlıyız.

 

Basit birkaç güncel  haber. Kadınlara ehliyet alma hakkını dünyadaki son ülke olarak Suudlar tanıyacaklarmış. Belki Wahhabi mezhebini ihraç etme sevdasından da 50 yıl sonra kurtulurlar mı?

 

Şimdiki TC: Diyanet işleri başkanı o tür bir mezhep anlayışına özeniyor sanki de! Şaka değil gerçek. Alabama’da bir hakim çıkıyor elinde tabancası TV lere poz veriyor ve ABD parlamentosunda Müslüman olmamalı diye demeç veriyor. Şaka mı yahu?

 

Rusya’da bir çift yamyam Natalia ve Dimitri de 30 insanı yemişler. Düşürülen cep telefonundaki görüntülerden olay ortaya çıkmış. Yan yana içi içe yaşayan insanlar. Daha önce Avusturya’daki ABD deki olay ı da okuyup geçmiştik. Düşünün bir yanı başınızda yaşayan insanın içindeki canavarları!

 

“İyi kalpli”ABD veya Rusya Suriye’de hastane, çocuk yuvası bombalıyor 30ar ölü!

 

Kötü ve hasta bir adam başka birisinin kafasını kesiyor! Canavar! Ruh hastası. Bomba ile yapınca aklı başında modern Hristiyan dünya devleti. Gel de Birleşmiş Milletlerin Kararını uygula ABD veya Rusya’ya karşı! Yok öyle bir dünya.

 

Taş devrindeki ilkelliğimiz aynen devam ediyor. Belki 12 ve 10 bin yıl öncesi tüm çakmak taş aletlerini tapınak veya toplanma alanlarının veya AVM lerinin üstünü toprakla örttükten sonra en üstte bırakarak bir çözüm süreci arayışına girmişler? Bilemiyoruz. Yüzbinlerle yıllık sürü güdümüz ile olmadık şeyler yapabiliyoruz. Sadece bir kaç bin yıllık özgür düşünce diyebileceğimiz bireyselliğe ise karşıyız. Neymiş? Kadri Gürsel aylarca hapiste kaldıktan sonra serbest kalınca eşini dudağından öpmüş. Bu örf ve adetlerimize karşıymış. Padişahlarımızın kardeşlerini boğdurmaları mı bizim örf ve adetlerimiz? Her yurtdışında okuyanı vatan haini veya yabancı ajan olarak mı görmek? Yeter ya’hu! Trump çıkıyor geçen hafta bazı oyunculara O çocukları diyor TV de, Şaka falan da değil. Kendi kafasınca Milli marş çalınırken ayakta olmak gerekirmiş. Hiçbir yerde yazmıyor. Trump aslen buradan mı acaba?

Bireylerin özgün “normal” anlayışlarına göre devletler değişiyor. Gene de olumlu tarafları görmeye çalışmak gerek. Daha az aç var dünyada elli yıl öncesine göre. Daha iyi tıbbi hizmet tüm eksikliklere karşı. Daha kolay bilgi dağılımı. Karl Marx bundan yüz elli yıl önce Das Kapital’i bastırmak için Londra’da Hamburg’a gittiğinde Hamburg Hür bir Şehir ve kendi hür seçimle gelen bir parlamentosu var! Bir Cumhuriyet! Ama halkın yaklaşık sadece yüzde beşinin seçim hakkı var! Gayrimenkul ve servet sahibi olanlar. Köle yok! Halk hür. Aç kalmakta hür, işsiz olmakta hür.

 

Ve Lenin Ekim Devriminde başa geçip de halkı meşgul edecek yazılı bir şeylere ihtiyaç duymasa Marx belki de unutulup gidecek. Kim yazılanla ilgileniyor? “Gerçekçi” seçim sistemi diye yazdım. Kim okuyor? Kimi ilgilendiriyor?

One thought on “Yalan Dünya, Seçim ve Seçilenler

  1. çok güzel bir yazı.. insanoğlu şu haklı çıkma dürtülerininden biraz kurtulabilse.. birlikte yaşama, yaşayabilme kültürünü geliştirebilse..

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s