Ben Demiştim!

 

 

 

 

Her zaman yanlış bir yaklaşımdır “ben demiştim sana o zaman!” demek.

 

Kişinin kendisini ön plana koymasıdır. Konu hakkında konuş! “Ali topu değerlendiremedi.” Tamam. “Ali, bugün formda değildi” o da tamam. Ama “ben bu Ali adam olmaz demiştim sen ise onu 5 yıl önce savunmuştun!”

 

Bu   yapıcı bir yaklaşım değildir! Kireçlenmiş damarlarda ego’yu zapt edememektir.

 

Neden yazıyorum bunu? Seçimler öyle de böyle de yaklaşıyor. En büyük parti AKP. Halk şimdiye kadar Erdoğan’ı destekledi. Erdoğan’a alıştı. Bakalım Erdoğan’dan sıkıldı mı?

 

İzmir CHP kalesi. Ama Izmir’de yağmur yağınca denize elli metre mesafede sular basıyor yolları. Bunun ismine “belediyecilik” diyorlar. Ayni İzmir veya Ege eskiden DP nin kalesi idi. Yani İzmir CHP nin “malı” değil.

 

Değişim gereksinimi bariz. Ama değerli kardeşim ne olur kendi kalene gol atarak uzlaşma çabasına başlama! Beğen veya beğenme Erdoğan ve AKP Türk tarihine geçti. Senin adını anımsayacak pek insan çıkmayacak muhtemelen. Erdoğan’ı tartışırken hiddetine, aşağılık kompleksine, nefretine sahip çık. Kendini ön plana çıkartmaya çalışma.

 

Ben demiştim! Sen ise Ali’nin takımda olmasını savunuyordun.   Ya’hu Ali babamın oğlu değil. Bana ne Ali’den?   Futbolcu mu? Futbolcu! Bugün kötü oynadı, başkasını seçerim. Yarın iyi, oynadı gene onu seçerim. Konu Ali. Konu, Sen veya Ben değiliz

 

Ali’nin sonunu belki de aldığı o İtalyan spor arabası getirdi. Çok fazla para kazandı ve hazmedemedi. Çok kilo aldı. Koşamıyor. Basında kokain kullandığına dair haberler okuyorum. Artık bundan sonra Ali’nin bir daha bu takımda oynamaması gerektiğini söylüyorum. O kadar. Gerisinden bana ne? “Sen” kırk yıldır Ali’yi sevmiyorsun anladık. Bana ne? Konuyla ilgisi ne? Bozuk saat de günde iki kez doğruyu gösterir. Yeter ya’hu!

 

Halkımızda ne kadar çok “ama ben demiştim!” üzerine dostlukların bozulduğunu düşününce ve artık yaşlanırken “huzur” gereksiniminin giderek arttığını bilerek “aman ha kardeşim”!

 

Nefsine hakim ol. Eğer Ali’yi konuşuyorsak, gözünü seveyim pırtlak egona hakim ol.

 

Ne kadar az “ben demiştim” o kadar iyi.   “Sen böyle demiştin”i bırak bu güne ve ileriye bak.

 

Ali babamın oğlu bile olsa kokain içtiğini ve 15 kg aldığını duyunca artık takıma girmemesi kanaatindeyim. Bir dönem takıma girdi. Sen hiç giremedin ve konu sidik yarışı değil. Sadece kimin takımda olması üzerine konuşuyoruz.

 

 

2 thoughts on “Ben Demiştim!

  1. Felsefe dogru ancak ulke yonetimi ve futbolcu benzetmesi pek oturmamis….futbolcununun birini atar digerini alirsin..is paraya bakar….ama entellektuel ve egosu da hayli siskin!dostlarimizin sezgilerinden uzak kalmayi yegleyip ulkenin moral cokusune destek verecek politikalari alkislamalari da hazmedilesi bir durum olmaktan cok uzak…ne yazik ki…

    Like

  2. tarihe iyi de geçen var kötü de… demek ki mesele tarihe geçmek değil,
    veya tarihe iyi geçmek mesele. varmı bu hususta Atatürk hakkında herhangi bir şüphe? zaten bazılarının derdi de bu değilmi aslan Tolon?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s