Değişim, Türkiye ve Kadın Erkek İlişkisi

Dünya gözle görülür bir şekilde gençleşiyor. Kadın erkek ilişkisi yeniden ve tekrar tarif ediliyor. Sıkılmıyoruz bu tariflerden.

 

Justin Trudeau (Kanada-45), Sonra İmmanuel Macron (Fransa-39), sonra Sebastian Kurz (Avusturya-31) ve Jacinda Ardern (Yeni Zelanda-37) yaşlarında.

 

Bu değişimin bulaşıcı olduğuna inanıyorum. Ayrıca ümit ediyorum. Yeter ya’hu!

 

Deneyimden tabii ki faydalanalım ama bir dirhem bal için bir çeki keçiboynuzu çiğnemek?

 

Türkiye de bu değişimden nasibini alacaktır ve geleceğini parlak olarak görüyorum. Eskiyen ezberlerle politika yapılamayacağını yeter gördük ve halk olarak anladık. Genç Demokratların bir parti kurmaları vakti geldi ve kuracaklardır da!

 

Dış mihraklar da kaşımaya devam edeceklerdir. Adamların işi o. Yaptırma! Önce “yan cebime koy” sonra “hepberaber elhamdülillah” sonra da “Annee beni sevmiyormuş!”

 

Güç ve zenginlik verilmez alınır. Organize ol, çalış, saf tut, ilkelerini belirle. AKP dini istismar ve dini dayatımdan, çevresini, çoluğunu çocuğunu zengin etmekten ve Atatürk’e abuk sabuk verip veriştirmekten halkın gönlünde epey kaybetti.

 

Neden dini eğitim aldıktan sonra evrimin babası olarak Darwin’i gördüğümüzün farkında mısınız? İngilizler etrafında saf tutup habire bize tanıttıklarından. Gazneli Mahmudun vezirliğini de yapmış olan Biruni etrafında biz neden saf tutamıyoruz? Farsça yazdığından mı? Ne farkeder ya’hu? Aziz Sancar da İngilizce yazdı, veya yazdığını da kısmen karısı yazdı.

 

Trump neden kaybediyor? Ve muhtemelen bir sene içinde başkanlığa veda ettirilecek? Obama’ın yaptığı herşeyi bozmak istediğinden. Ego’sunu frenleyemediğinden!

 

Saf tutan kazanıyor. Gençler laiklik, geçmişe saygı, halka hizmet konusunda uzlaşın ve show yapmaktan uzak durun, hizmet edin, kazanacaksınız. Yok mu dört beş genç birbirini çekiştirmeden tanıyacak ve saf tutacak? Birbiri hakkında tribünlere oynamayacak? O kadar zor mu çekiştirmemek?

 

Öyle veya böyle dört önemli bir sayı. Bakın Demokrat Partiyi dört kişi kurdu. AKP yi dört kişi kurdu. Hani iki dönemden sonra politikayı bırakacaklardı? Nerede iyi niyet?   “Bölük dön!” “Kandıralı sen de dön!” Bırak iki üç dönem sonra bırakmayı rejim değişikliği ile süresini daha da uzatıyor Erdoğan. Giderek kaybederek. Yerine insan yetiştirememek. Genel bir illetimiz. Ya’hu öldün bittin anladık, bırak bir kez de diğerleri ölsün ve sonra mesele fikir ise arkada saf tut başkasına destek ol.

 

Belki zor bir iki yıl geçireceğiz ama önümüz aydınlık merak etmeyin. Çok seslilik bizim içimize işlemiş. Benim çocukluğumda yarısı DP li yarısı CHP li aileler vardı. Hala da öyle yarısı AKP li yarısı CHP li ve hatta birkaçı da Fetocu. Malzeme bu. Zaten yeni bir rüzgar esince işleri takibetsin diye aile içinden bazıları oraya, bazıları buraya görevlendirilir be kardeşler!

 

Kadın erkek ilişkilerine gelince holivudlu Weinstein olayları istesen de istemesen de tepende. Eeee kardeşler; güç yozlaştırır, mutlak güç mutlaka yozlaştırır! Bıkmadan sıkılmadan daha epeyce yüzyıl izleriz doğruları bulana kadar. Eskiden bikini giyene tepki vardı şimdi başını örtene (batıda, bizde ise  tam tersi!).

 

Ülkemizde yüz yıl önce babanın yanına girerken fes takardın saygı ifadesi olarak. Şimdi şapka çıkartmadan giremezsin bir makama! Başı bağlı olan serbest idi başı boş olan serseri! Serbest ve Serseri diye yazmıştım yirmi küsur yıl önce. Gençler top sizde, destek bizlerden!

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *