Değişim, Dini Nikah, Kavala, ve tabii Trump

İlginç bir zamanda yaşıyoruz. Güney doğu sınırımız çok hareketli. Bol hamaset mevcut. İnsan insanın kurdudur derler. Birbirimizi yemekle meşgulüz. Eski bilgileri yeni yeni idrak ediyoruz. Değişimin tam içindeyiz. Umarım hayırlı bir değişim olur.

 

Cami’de nikah. İşte bu bir reform olurdu. Kadınlı erkekli aile camide toplanıp dini nikah kıyabiliyorlar mı? Örneğin batıda bir çok ülkede bu yapılıyor. Ama devlet nikahı ve kilise nikahı ayrı ayrı yapılıyor. Her ne ise, bu yönetimde dinde bir reform yapılamayacak gibi görünüyor. Şu an “seçilmiş” belediye başkanlarının değişmesi gündemde. Halk ilgi ile takip ediyor olan biteni. Materyal yorgunu kim, mesleki deformasyonu olan kim açıkça görülüyor.

**

 

Ülkeden şu an en önemli şey nedir derseniz bence eğitim ikincil oldu bir süre için. En önemlisi belediye başkanını da milletvekilinin de seçen parti oligarşisinin değişmesi. Milletvekilinin de, Belediye başkanının da halk veya delegeler tarafından seçilmesi. Vesayet rejimi ancak öyle sona erer. Eğitim tabii çok önemli ama internet çağında ne öğretirseniz öğretin çocuklar zamanın ruhunu yakalıyorlar. Değişim zaten oluyor. Yavaş anlayan, çabuk tepki veren bir türüz vesselam.

**

 

Osman Kavala bir aydın. Tabii ki dokunulmazlığı yoktur. Birçok yönetici onun Türkiye için çabasını anlayacak altyapıya ve eğitime sahip olmayabilir. Ama “vatana ihanet” vs. gibi söylemlerle kişisel sempati veya antipatilerden kaynaklanan nedenlerle “içeri tıkılması” en fazla ülkeye zarar verebilir. Bu kadar fazla “benden” veya “benden değil” diye ayırınca ekranda sadece Adıyaman Rektörü gibi el sıkmak hakkında konuşan insan kalabilir. Peş peşe bu hadiseler Türkiye’de belki de sonun başlangıcının işaretleri.

 

**

 

Obama ve Bush’un ortaya çıkıp nazikçe de olsa Trump’u uyarmaları ABD de bir ilk. Geleneksel olarak eski başkanlar günlük hadiseler ve icracı başkanın hal ve tavırlarına gönderme yapmazlar. Bu belki Trump’un sonunun başlangıcı. Belki bir yıl içinde bu trajikomik başkanın kırdığı potlardan uzak kalacağız. Şu an bir süper star gibi her gün yeni bir olay ile insanların ilgisini çekmek ile meşgul.

 

**

 

Umur Daybelge sağolsun bana Roger Garaudy nin kitaplarını yollamış. Koskoca hoca bu yollayınca okumamak da olmaz. Beş sene önce ölen Roger bey ile bu yol ile tanıştım şimdi adam ile dost olma yolundayız. Enteresan bir tip. İnsanlığın Medeniyet tarihi kitabını okuyorum. Hep beni ilgilendiren bir başka komunist ile her zamanki gibi yeterince mesafe tutarak. Bakalım nereye varacağım.

“Jül Sezar’ın seferlerine dikkatlice göz atsam benim hayatımda değişiklik meydana getirebilecek hiçbir şey bulamam” diyor. “Buna karşılık bir Song dönemi Çin resmi, …Mevlana’nın bir şiiri, Zen –Buddist Heui-neng’in bir meditasyonu ise bütün hayatımı , tabiatla, insanlarla ve Allah’la ilişkilerimi değiştirmeme yardım edebilir”. Diyor. Haydi bakalım hayırlısı! Okumak iyi ve daha çabuk da dinlemek de çok iyi biraz daha uzun sürse de. Roger Garaudy ismini hiç duymamıştım. Yok mu hap gibi fikirlerini bana anlatacak bir filim? Biraz üşenmiyorum desem yalan olur bakalım bu arkadaş neler paylaşmış. Okuması gayet kolay. Genel yaklaşımım futbolu seven bir insanın tekrar bir maça gitmesi gibi ama sanki bu insan hakkında bir kaç satır daha yazacağım.

One thought on “Değişim, Dini Nikah, Kavala, ve tabii Trump

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s