Harbetsuvan Tepesinde ilk Heykel

Tek Tek Dağları Harbetsuvan Tepesinde (Ş.Urfa) ilk heykel geçen ay bulundu. On bin yıldan daha eski olan heykel falluslu bir heykel ellerini göğzünde bağdaştırmış ve  baş kısmı kırık. Urfa Merkez\’de birkaç yıl önce bulunan  daha küçük diğer taş devri heykeli Urfa müzesinde sergileniyor. Harbetsuvan Tepesinde Urla Müzesi ile Doç. Dr. Bahattin Çelik 6 hafta kazı yaptılar. Umarız önümüzdeki yıl daha uzun kazı yapılabilir. Bu bulgu  yöreye olan ilgiyi daha da arttıracaktır. Bu heykel de muhtemelen Urfa müzesindeki  veya Ankara\’da yerini alacaktır. Heykel diz çökmüş ve ellerini göğsünde birleştirmiş bir insanı resmediyor. 76 cm yuksekliğinde olan heykelin kafası da olsaydı muhtemelen dizleri üstünde  penis epeyce abartılmış gerçek bir insan görüntüsü olacaktı.

\"2017-10-02-PHOTO-00000463.jpg\"

Gene Tek Tek Dağlarında  havai hat ile sadece 7 km uzaklıktaki Karamantepe\’de benzer ama çok daha küçük bir heykel daha önce Bahattin Çelik tarafından tasvir edilmişti,.

Esasen T taşlarındaki, ellerin de kavuşturulma biçimi diz çökmüş bir insanı ibadet halinde iken, ellerini karnının üstünde birleştirmiş olarak  resmedilişini  andırmıyor mu?   \"2017-09-24-PHOTO-00000419.jpg\"

 

Urfa Müzesindeki Heykel altta. \"unnamed.jpg\"

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *