Cumhuriyetin Eko Odaları

 

 

 

Cumhuriyet bayramı  sabahı  erkenden kalktım. Bayrağı balkona astım. Kahvaltıdan sonra artık epeyce nadir yaptığım bir şey olan gidip gerçek kağıt gazete satın aldım. Günün önemine ve ismine binaen bir de Cumhuriyet. Şu anki iktidar çok adil davranmadı basına. Cumhuriyet ile Alev Coşkun vasıtası ile yoğunca temasım olmuştu bir dönem ve İlhan Selçuk ile de birkaç kez rakı içmişliğim. Cumhuriyet Almanya sorumluluğunu üstüme almam gibi bir konu gündemdeydi o zamanlar.

 

 

Cumhuriyeti en azından Cumhuriyet bayramında destekleyeyim diye gazeteyi aldım, okumaya başladım. Herhalde bir daha bir kaç ay sonra belki bir tane daha alırım.

 

“Karşıdevrim 1950 de DP nin gelmesi ile başladı” türünden zırvalar nedeniyle. Ya’hu Anıtkabir’i yapan DP değil mi? Atatürk’ü sevmek milli bir ibadettir diyen Celal Bayar değil mi ? insaf!

Ne güzel bir şey olmalı bu cehaletin verdiği küstahlık?

 

Abuk sabukluk sadece bu eko odasında değil, kendileri yazıp, kendileri okuyorlar. Üç buçuk mürekkep yalamış çoğu “bu günkü sağcı” da gidip Mahmut Esat Bozkurt’a faşist demekten haz alıyor hala. Ona da insaf! Gidip o dönemde Churchill’in ne dediğini, ABD de neler yapıldığını da okuyun. Tarihi öyle veya böyle zamanındaki gerçeklerden soyutlayıp cımbızla bir söylemi mercek altına alıp bugünün değerleri ile yargılarsanız 1) kendinizi beğenmekte devam edebilirsiniz 2) laf ishalinizde banyo yapabilirsiniz ama yapıcı olamazsınız!

 

Cumhuriyet zor kuruldu ve herhangi bir tek adamdan daha üstün bir müessesedir, sahip çıkalım. Hatalar yapılmadı mı? “Bey” “Ağa “kelimeleri kanunla yasaklandı. Bu lisanın kültürüne işlemiş ağabey kelimesi var kardeşim. Yapamazsın, aşağılayamazsın!

 

Anadolu’da büyük çoğunluk başörtüsü takarken resmi kurumda yasaklayamaz, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapamazsın. Yaparsan da sıkma baş gelir tepki olarak. Afiyet olsun.

 

Durun oturun bir Bayar Menderes bir de Demirel ile Özal’ı ve sonra bu günkü yönetimi sakince mukayese edin. Arada ABD güdümlü darbeler olmadı mı? Hayretler içinde ağlamayalım.
Darbe gayreti hep olacak, sen de evini olmayacak şekilde düzenleme gayretinde olacaksın!

 

Eko odalarından çıkıp birbirimizi anlamaya çalışalım, adil, izan ve insaf sahibi olalım. Ezberlerden sıkıldık.

 

Cumhuriyet bence herhangi bir tek adamdan epeyce öte bir fikir ve birbirimizi yiyerek de olsa ileri doğru adımlar atıyoruz. Kurucu lider Atatürk’ü analım ama doğrusu tüm liderlerin kendi zamanları çerçevesinde kendi görgü, eğitim, zafiyet ve bilgileri çerçevesinde değerlendirelim.   Cumhuriyeti anarken iyimser ve isterseniz çocuksu olalım.

En güzeli böyle bayram günlerinde Atatürke’e hazırcevap bir şirinlik yapan gazete bayiinin anısını paylaşalım. Naif şeyleri analım, daha iyi olması için saflarımızı pekiştirelim. Ama artık büyüyelim. Tabii ki İslami kültürümüzün üstüne titreyelim ve tabii ki laik Cumhuriyetimize özen gösterelim.IMG_8773.JPG

One thought on “Cumhuriyetin Eko Odaları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s