Kudüs, ABD, Silah Ticareti

 

 

Eh olacağı buydu. ABD kaşımaya devam ediyor. Kudüs kararı sadece son örnek.

 

 

ABD PKK yandaşlarına Türklerin gözünün içine baka baka silah veriyor. Suudlara , Emirlere silah satıyor. Savunma ve saldırı silahları. İştah kabarınca bir de gerçek savaş gerekmiyor mu? En iyisi “kendi aralarında savaşsınlar ben de daha fazla silah satayım“.

 

Trump hem PKK yandaşlarına silah veriyor, Gülen’i ülkesinde tutuyor ve örgütlüyor hem de Erdoğan’ı ayağına getirip hafiften pohpohluyor. İşte dünya gücü. Erdoğan olayları anlamadılar mı diye Genel Kurmay Başkanını, MİT Başkanını, ABD ye yolluyor. Mevkidaşlarıyla görüşsünler, hassasiyetleri anlatsınlar diye. Görüşüyorlar. Değişen bir şey yok. ABD bilmiyor mu ne yaptığını? ABD kaşıyor , arada cin tozu döküyor kaşıdığı yerlere.

 

Böl ve yönet.

 

Buralarda yaşayanlara düşen iş ise bölünmemek. Türkün Kürt ile anlaşması, Arapların sadece kendi aralarında değil Yahudilerle anlaşması. Şii ve Sünni anlaşması. İran yaklaşık ayni nüfus ile neredeyse Türkiye’nin iki misli yüzölçümüne sahip.

 

Kolay mı bölünmemek? Hamaset tehditkar nutuklar daha kolay değil mi? Bölünmemek için çalmamak, bitaraf olmak gerekiyor, Çalışmak adil olmak gerekiyor. Tarafları birbirine güvenmeleri gerekiyor. Bir Büyük Türk Büyüğünün söylediği gibi “ birkaç bakara makara “ile kolayca olmuyor uzlaşma. Mesele güvenilecek tıynette ve temsil edebilecek eğitimde olan insanları seçmekte. Oranın yolu da

 

Kudüs ün Israel başkenti olarak tanınması ABD için yaptığı politikanın doğal sonucu. ABD Afganistan’da yaktığı ateş New York’a sıçrayınca şaşırmıştı. Mutlu son’a inanarak yaşamak olayı rahatlatabilir ama korkarım çalışmadıkça ve uzlaşmadıkça mutlu son falan da olamayacak bu yörede.

 

Halklar Trump gibi liderleri seçtikçe tüm dünyada “mabut vermiyor” diyelim en iyisi.

One thought on “Kudüs, ABD, Silah Ticareti

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s