Kızgın Cüceler ve Timsah

Sapık, zaptedilemeyen kızgın Cüceler ve Timsah.

 

Her insanın içinde bir megaloman, yani büyüklük sanrıları olan bir cüce var. Bu cücelerden bir kısmı da ABD de bazı masalar etrafında toplanıp hep Orta Doğu , Türkiye planları yapıp duruyorlar. Yapmaya da devam edecekler.

 

Trump ABD’ sinde yapıyorlar da Kennedy ABD’ sinde yapmıyorlar mıydı? Clinton? Eisenhower ABD’sinde?   Hep yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler. Yapabildikleri kadar.

 

“ABD’li” olarak kabul görülen cücelerden bazısı kültürel olarak Yahudi, Türk, Sünni kökenli bazıları , Alevi, bazıları Ermeni, bazıları Kürt kökenli. Kendi cücelerinin seslerini hep duyuruyorlar ve duyurma gayretleri de sürecek.

Buraları ABD den bakınca uzak mı uzak. Umurlarında da değil. Esasen ABD nin şu anki darmadağınık görüntüsü eski dünya ülkeleri için bir fırsat. Bakalım Macron toparlayıcı bir güç olacak mı? Bakalım Erdoğan’ın “Doğu Kudüs- Filistin’in başkentidir” toparlama çabası kalıcı olacak mı?

 

Birlikten kuvvet doğar bir doğru. Nerede çokluk orada bokluk da başka bir doğru. İkisi de doğru, denge önemli. Netice itibariyle kendi evini düzgün tutmak önemli. Zayıfların güçlüye karşı saf tutmaları da bir doğal süreç.

 

Türkiye kendi evini düzgün tutabiliyor mu?  Bana dokunmayan yılan açısından da değil. Empati yaparak.

 

İtalyan aydınların çoğu Berlusconi idaresinde acı çekmiyor muydu? Reagan zamanında ABD’li birçok aydın? Lider veya o konumda olanlar da son tahlilde kendi zapt etmesi zor cüceleri olan insanlar. O cüceler bölmeye çalışacaklar.

Orta Doğu’ da gruplar, ABD den, Rusya’dan medet umdukları sürece de bedel ödeyecekler.

 

Kendi işini kendi göreni herkes severmiş. Denge, liyakat, izan, insaf ve adalet gibi kavramlara gelip dayanıyoruz. Geçen gün Dosteyevski’nin Timsah yazısının Haldun Dormen ve Selçuk Erez tarafından sahneye konuluş şeklini izleme fırsatım oldu. 150 yıl öncesinin Çarlık Rusya’sında yazılmış bir öykü. Bugünün Türkiye’sine, İspanya’sına ve bazı azınlıklar için  bu günün ABD’sine ne kadar da uyuyor. Korkarım İnsanlar ve içlerindeki büyüklük sanrılı cüceleri oldukça da daha epeyce yüzyıl bu hikaye toplumların gerçeğine uymaya devam edecek. Özümüz ve malzeme bu. İçimizde inat eden ve ezberlere   kafaları karışık kızgın, öne çıkma, dünyaya damga vurma gayretindeki cüceler. Bu kızgın cücelerin hezeyanına bir tasma takmak ancak  bu dünyadaki insan sayısını sabitlemek ile mümkün olacak korkarım. Hastalığın cüce enflasyonunda olduğunu anlamak. Her birimizde de bir tane olduğunu!

 

Dünya’daki insan sayısının 7 milyarın ötesinde olunca bu dünyada uyum aramanın mümkün olmadığından başlamak. Daha çok yol var önümüzde. Çözümü Mars’da falan koloni kurmakta aramayı ancak bu gerçeği kabulden sonra anlamlı görüyorum.

One thought on “Kızgın Cüceler ve Timsah

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s