Comey ve Evrime İnanmak

 

 

 

Allahım, yarabbim emeklilik farklı farklı işlerle uğraştırıyor insanı. Bazısı komşusunun ne yaptığını izliyor, bazısı günlük politikayı. Ben artık yerel politikayı izlemekten bıktığım için ABD politikasını çok eğlenerek izliyorum.

 

Eski (atılan) FBI başkanı Comey bir kitap yazdı. Rekor baskılara ulaştı da. Beyhude.   Comey sanıyorum  gönlünün derinliklerinde ilk başkan Bush gibi (Bush 41) CIA (FBI) başkanlığından Cumhurbaşkanlığına atlamak istedi. ABD’lilerin gönlüne “iyi çocuk” olarak taht kurarak. Birinci Bush Ford tarafından ABD devletinin kalbi konumunda bir mevkie getirilmişti: CİA başkanlığı. Orada kokmadan bulaşmadan hizmet verdikten sonra kendisi “Başkan” oldu (eşi Barbara da bu hafta vefat etti). Oğlu da ondan sonra Başkan oldu. Cumhuriyetçilerin hakimiyetinin bir göstergesi idi Bush’lar.

 

Comey kitabı ile büyük atlayışı yapmayı denedi ama kıç üstü oturdu. Uzaktan bakınca iki yanlışı vardı:

 

Birincisi; İyi çocuk, güzel çocuk rolünde İngilizcede vain Almancada eitel denilen bir tip olması . Türkçe’ye kendini beğenmiş, beyhude, gösterişçi olarak tercüme edilebilen bir tip. Gösterişçi deyince iki tipi vardır: birincisi zürafanın şaşkını gibi giyineni, ikincisi ise çok düzenli, kusursuz giyineni ve bu tipin mesajı “bak, ben normalin en iyisiyim” dir. Comey bu ikinci gruptan.

 

James Comey sığ olmasına sığ da ( bu da başkanlık için anlamlı bir gerekçe) sadece bu “haslet” yetmiyor. Şans gerek, destekleyenler gerek.

Halk giysisine çok fazla önem vereni pek benimsemez. Aynanın karşısında çok fazla zaman geçireni fazla ciddiye almaz.

 

İkinci yanlışı ise ; Artık ABD Cumhuriyetçilerin “iyi çocuklarının” ABDsi değil. Demografi değişti. Değişmeye de devam ediyor. Onun için de Comey’in kıskanç ve terkedilmiş liseli pozları fazla tutmayacaktır.

 

Kendi analizimi yazayım da, ondan sonra hep beraber göreceğiz neler olacağını. Trump’un gidişine Comey’in yardımı olacaktır ama bu kanaatimce Comey’in bu çatışmadan parlayarak çıkacağı anlamını taşımayacaktır. Sadece tarihte bir dipnot olarak unutulup gidecektir bu zat.  Göreceğiz. Belki de Cumhuriyetçilerin yeni Başkan adayı olacaktır ve ben yanılıyorum.

 

Bu hafta İzmir’de kitap fuarı var. Tanınmamış bir yazarın az tanınmış bir kitabevinde çıkan bir kitabı var. Gidip basılmış halini bu Cuma günü göreceğim. Evrime İnanmak. Eğitim ülkenin en önemli sorunu ise evrim de eğitimimizdeki en büyük eksiklik. O nedenle bu konu ile uğraştım. Muhtemelen öylesine, okunmayan bir dip not olarak kalacaktır. Erken seçim, ekonomik bunalım, Gökova’nın imara açılması vs. gibi konular gündemdeyken.

2 thoughts on “Comey ve Evrime İnanmak

  1. Sevgili Doktor, yazilariniz keşke cok daha fazla okuyucuya ulaşsa diye düşünüyorum. Yerel gözlemler, Türkiye ve dünya gündemine kadar keyifle okunan, yaranma kaygısı olmayan aydınlatıcı yazılarınızı kaçırmadan okuyorum. Varolun.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s