Düğün, Seçim, Adavet

 

 

 

Millet düğün derdinde, başkaları da seçim. Düğün kısmında boşanmış melez bir kadın ile prens evleniyor. Millet işini gücünü bırakmış, Trump bile gölge düşüremiyor. Herhalde biraz da kıskanıyordur çağrılmadığı için.

 

Malum seçim var ayın yirmisinde . Bizdeki değil yahu! Salyangoz evi denilen önemli bir yerde, esasen muhalif gazeteciler kalıyorlar.   Misafir ediliyorlar demek yanlış olur, gazetecilere yapılan işkence insanları ürkütecek boyutta. Hapisanenin müdürden daha önemli bir başka misafirine ise kısaca Türk veya The Turk veya El Turco diyorlar. Walid isimli uyuşturucu kaçakçısı “misafir” gizli patron, istediği zaman kadınlarla beraber oluyor, odasında klima var. Adamın elinde Chavez’den beri her önemli bakan vs hakkında belgeler varmış. Rüşvet, resimler falan. O keyif sürüyor hapishanede, basında yazılanlara göre.

 

Malum Venezüella ile Kolombiya komşu. Oranın yani, Venüzüella’nın gerillaları bizdekiler gibi uyuşturucu kaçakçılığı ile uğraşıp dururlarken barış sağlandı. Uyuşturucu tacirlerinin işlerini komşuya taşımaları zor olmadı.

 

 

Zaten Venüzüella ile temasları vardı. “Halk kahramanı” Chavez vs. koltuğunu Maduro isimli eski otobüs şoförüne devretti ve terki diyar eyledi. Maduro’nun yapacağı seçimi ABD AT falan tanımayacaklarını ilan ettiler bile. Ama ipler Maduro’nun elinde. Eh hangi gelişmiş ülkede bir yetkili veya komutanın eline ayda kırk- elli bin dolar para geçer ki?

 

Petrolü bol ülkede ekonomi iflas etti, halk ortalama kişi başına 5 kilodan fazla kilo kaybetti! Oradaki karargah da batarsa zavallı uyuşturucu baronları ne halt edecekler? Bu arada kutular dolusu dolarlar ve gemi filoları falan, Maduro yandaşları epeyce zenginleştiler.

 

Türümüze ışık tuttuğu için Tevfik Fikret’tin bazı dizeleri ile bitireyim:

Huzurunuzda titriyor – bu milletin hayatıdır;
Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir
Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?
Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

İslam felsefesinde adavet artınca kin genişler diye bir tabir vardır. Anlamakta fayda olur. Bir de üstüne cehalet! Petrol zengini Kolombiya’nın haline acımamak mümkün değil.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s