Kriz ve Öne Doğru Kaçmak

 

 

 

Önce dolar 7  TL ile korkut, sonra herkes 5.5- 6 ile mutlu olsun!   Plan bu mu?

 

Eh fena da gitmiyor. Har vurup harman savur. Garibanlar ödesin. Yersen. Bizde bu ense ve el alemde bu para oldukça daha çok tokat gelecek. Yapısal reform? Geçmiş yüzyılın miras ve vergi yasaları ile bu yüzyılda rahat etmek?   Adalet?   Borç dengesi kurulacak göstermelik bir kaç reform falan. Ama bu arada olumlu şeyler de oluyor,  sessiz sedasız Genel Kurmay Savunma Bakanlığına bağlandı.  Onyıllar boyu NATO içinde tek ucube bizdik. Betonun bir kesimi zengin etmek dışında her şeye çözüm olmadığı anlandı. Fırtına geçecektir. Yakında gemicikler güvende olacak artık. Bu kriz de aşılacak. Deniz Yüce salıverilirken bir papaz mı salınamayacak?

 

Biz bize benzeriz. Emekli Sandığından her ay para alanın rahmetli saygıdeğer müdür beyin, Vali’nin Müsteşarın 65 yaşındaki dul kızı hala babasının maaşını alıyor mu? Alıyor. Öyle ise asayiş berkemal demektir.

 

Turizm patlayacaktır. 2010 da iki lira bir Euro iken şimdi yedi buçuk TL eh altıda fit olacağız başarılı kriz yönetimi sonunda. Şaşaadan vazgeçmek ise ayıp olur, ele güne karşı.

 

Muhalefet toparlanacak mı? Bilemem fazla da umutlu değilim. Muharrem beyin arada içmek gibi bir sorunu mu var? Yeltsin in yok muydu? Ama burası Rusya değil ve bir kere kan kokusu alınca örneğin İyi Partiye gitmeyi kabullenemez. CHP giderek umut olmaktan çıkacaktır korkarım. İş Bankası hisseleri ve Cumhuriyetin kurucu partisi olarak akla ziyan bir performans. Kim bilir neler düşünüyordur Kılıçdaroğlu?

 

Öne doğru kaçan sadece biz değiliz. Dünya öne doğru kaçıyor. “Dahi zenginler” uzay programları ile uğraşıyorlar. Dünya borsaları patlayacak mı? Evet ama bu yıl ama önümüzdeki yıllarda bir yüzde otuz-kırklık bir  “düzeltme” orayı da vuracak.

 

Adamızda bundan 2018 yıl önce 250 insan vardı. 1500 yıl sonra 500 insan.

1900 yılında yaklaşık 2000 insan şimdi ise yedi bin beş yüz insan, rakamla 7500!

Ada pislik içinde. Atmosferi yaraladık iklim değişiyor. Daha da basitleştirelim:

Adanın en büyük otelinde 2018 yıl önce 25 insan kalıyordu. Şimdi 750 insan sıkış tepiş, kavga döğüş bir arada kalmaya çalışıyorlar. Su da yetmiyor, klima da! Çöp toplanamıyor.

 

Suudlar Katarı istila etmeye kalkmışlar paralarına el koymak için. Tillerson zor bela önlemiş. O işinden oldu. İdare edenler el yordamı ile felaket kendileri hissedecek boyuta gelmedikçe mutlular. Uzayda yer arayan “dahi” çocuklar! Öne doğru kaçalım. Evet, deniz bitince uzaya kaçalım. Veya artık şu dünyada nüfus kontrolünün hakça ve kolayca yapılacağında anlaşalım. Motorsiklet kullanana ehliyet. Çocuk yapmak ve aile içinde kendi bildiği şekilde eğitmek için ise hiçbir ehliyete  gerek yok!

 

Dahi çocuklar bizi Mars’a, Venüs’e götürecek ve dondurma alacaklar çünkü!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s