En Önemli, Öncelikli Sorun

Cumhuriyet Gazetesinde Nisan 1994 tarihinde bir yazı yayınlanmış: “En önemli sorunumuz ne?” başlığı ile. 24 yıl önce.

 

 

Esasen 1976 dan beri ayni konuyu dönüp dönüp yazıyorum. Yani kırk küsur yıldır.  Benzer yazılara olan tepki  tepki ile de mutluyum. Her gün yandaşlarımızın sayısı artıyor. Kamu oyunda ve politikada görmüyorum neticeyi. Ama sessiz çoğunluk kararını kendi dört duvarı içinde artan bir şekilde umduğum doğrultuda veriyor. Bir kırk yıl daha, politikacılar da bu doğruyu savunur olacaklar.

 

Soru hala ayni:

En önemli konumuz

  1. A) Eğitim veya eksikliği mi?
  2. B) Çevre kirlenmesi ve Erozyon mu? Havadaki Klor oranı, karbon oranının artışı mı?

C)Bölücülük, Terör veya Laiklik mi?

  1. D) Enflasyon mu?
  2. E) AT, ABD veya Rusya ile ilişkimiz mi?

Hepsi mi? Hiçbiri mi?

 

En yakın cevap da: hiçbiri. Sıralama bile 1994 yazısı ile ayni ama işin özü tabii bu topraklarda kaç kişi yaşadığı ve denge ve uyum içinde yaşayabileceği sorusunda. İşin köküne inmez isek çözüme de zor varırız. Gezegenimizde yaşayan insan sayısı İsa veya Büyük İskender zamanında yaklaşık 250 milyon idi.

Hani bir köyde 250 insan yaşıyor gibi düşünün.

 

Amerika’nın keşfi veya İstanbul’un fethinde bu sayı 500 milyon olmuştu.

Yani aradan bin beş yüz yıl geçmişti ve köyde yaşayanların sayısı iki misli olmuştu. Su da yetiyordu nüfusa tarlalar da!

 

1900 yılına gelindiğinde dünya nüfusu 2 milyara dayandı! 400 küsur yılda dört misli!   Yani köyde iki bin kişi yaşıyordu. 2000 yılında 6 milyar! 100 yılda 3 misli katlanmıştı. Artık köyde 6000 kişi yaşıyordu. Su da yetmiyordu. Tarlalar da! Zehirli besinler, kanser vs.   Kavgalar, harpler çoğaldı, dünya görmediği mülteci krizlerini yaşıyordu artık, küresel ısınma  hafiften kendini göstermeye başladı. Daha da beteri gelecek korkarım.

 

2018 yılında artık bunu en aptalımız da anladı.

 

Önerdiğim 7 milyarda nüfusu durdurma gayreti duvara toslamıştı. Artık anlayanlar daha az çocuk yapıyorlardı anlamayanlar ile dünya nüfusu muhtemelen 9 milyara yaklaşacaktı. Ama anlayanların gayreti sonucu nüfus daha yavaş artmaya başladı. Durup geriye dönüşünü şu an doğanlar muhakkak görecekler eğer neslimiz bu aptallığımız sonucu yaşamda kalmayı becerirse.

 

Ben ideal nüfusun bu gezegen için 5 milyar civarında olabileceğini düşünüyorum. Savaşla bomba ile değil ikna ve bilgi ile ve hepimizin gereksinimi olan örneğin temiz hava için her insanın bir çocuktan daha fazla yapmasının toplumun hakkına tecavüz gibi anlaşılması ile kolayca on yıllar içinde bir ferahlama görülebilecek. Yani her çiftin iki çocuğu olabilecek.

 

Köyde şu an yaklaşık 7500 kişi yaşıyor. Su yetmiyor, civardan mülteciler geliyorlar kendi ülkeleri tamamen çölleştikten ve savaştan sonra. Küresel ısınmanın ne olduğunu en aptalımız bile anlamaya başladı. Ortak Akıl için Kuğu Şarkısı kitabımın konusu bu ki on yıldan fazla oldu. Önyargılar güzeldir kitabım da aynisi. Daha ne diyeyim? Yaz vakti okumak da zor, yazmak ta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *