Trump Falı : Al Gore çıkar mı?

Dünyada güçlü liderler hakim.  Genel bir dalga halinde  gerek Brexit olsun, gerek Filipinlerdeki seçim olsun, dalganın  istikameti belli. 

 ABD, Macaristan, Türkiye, Rusya, Çin güçlü liderlerce yönetiliyor.   Bu halk dalgasında benzerlikler: yani Fransa’daki kalkışma, Almanya’daki İngiltere’deki  protesto dalgasında çok fazla demokrasi ile  kendilerinden daha bir üst sınıf olarak gördükleri bilgisayarlı, daha iyi eğitimli kesimin, elitlerin, daha fazla pay almalarına tepki ortak nokta.

Burada eski “sağ “, “sol”  gibi terimler olayı çok daha iyi anlamamıza pek de yardımcı olmuyorlar. 

Trump seçildi. İkinci senesinde.  Şu an altı davadan başı belada. ABD psikiyatristler birliği “bu adam başkan olmak için elverişli yapıda değil”  diye beyanat verdi (tanıdık geldi mi?)

Bir çok güvendiğim dostum, Trump’un hem  tüm davalardan yırtacağına, hem de önümüzdeki2020 seçimlerini tekrar kazanacağından emin!    Bu olabilir. Güç kimde ise seçime önemli bir avantaj ile girer. Bu gücü fütursuzca kendi lehine kullanan liderin de şansı daha fazladır.

Ben tam tersini düşünüyorum. Trump 2019 da gidecek. Hem de öyle patırtı ile gidecek ki beyaz, beyaz, bembeyaz Mike Pence yeni başkan olarak seçimlerden önce onu tüm davalardan affedemiyecek. Her ne kadar oyun kurulu olsa da ve kuranlar güçlülerin her nane ile,  alavere dalavere hapisten kurtulacaklarına inansalar da Trump  en azından bir süre hapiste yatacak.

Liberaller, küresel ısınmadan, fosil yakıtlar ve abuk nüfus patlamasından korkanların bir dezavantajları var: “incel incel dedetayda boğul” tipinde bir yaklaşımdan bir liderin etrafında toplanamıyorlar.  ABD tüm eksikliklerine rağmen (silah ölümü, hapishaneler, sağlık sisteminin cılk yara gibi haksızlığı, seçim sisteminin çarpıklığı) hala dünyada demokrasiler laboratuvarı  olarak örnek ve lider bir ülke.

Seçim sisteminin çarpıklığı dolayısı ile Al Gore, Bush a karşı seçimi kazanmasına rağmen kaybetti. Bu da sadece ABD için değil, tüm dünya için bir felaket oldu.    Ama hayal görmenin zamanı değil. Gore gerçekten muhteşem bir şekilde davasını yani “bu gezegende türümüzün  hayatta kalması için gerekeni” tüm dünyaya anlatmaya devam ediyor.  Giderek artan bir cığ etkisi ile çalışıyor, farkındalık yaratıyor. Yani ilerici, demokrat kesimin lideri yok değil. Sağlam bir lideri var. 2020 seçimlerinde tekrar başkan adayı olacağını sanmıyorum. Keşke olsa demeye bir yandan devam ederken!

ABD nin bu farkındalık düzeyinde olmadığına inanıyorum. Onlar kahvenin çifte kavrulmuş mu, az sütlü mü, çok sütlü mü, sütlü köpüklü mü olacağına karar verirken aday olarak Al Gore çevresinde  toparlanamayacaklardır 2020 de.

Bir taraftan Pence, demokratlardan da  bir aday ortaya çıkacaktır. Çıkan adayın yeteneklerine göre bir taraf da kazanacaktır. Ama Trump şu anki araştırmalardan birinde muhtemelen seçimi TV den hapiste seyredecektir.  Neden? Açılan 6 davadan birinde kendi otelinde kalıp hesapları şişirerek,(başkalarının da bağış yaptığı) kendi kampanyasından, kendi vakfından para çaldığı ortaya çıktı. Rusların parasını yıllardır akladığı gözler önünde ama yasal bir çerçeveye,  oturtulamadı. Kızının, damadının, oğullarının başı deliller ile son derece belada. Güvenlik danışmanı özel avukatı ve  seçim kampanyası şefi Paul Manaford mahkum oldular bile. 

2020 seçimlerinde Demokratlar galip gelecekler mi? Bilemem. Al Gore başkan adayı olursa kesin kazanır ama demokratlar sütlü mü, sade mi, köpüklü  mü kolay  karar veremezler. Michelle Obama, Texas’ta kaybeden genç sempatik çocuk (O’Rourke), renksiz Biden, Oprah  falan derken yüzlerine gözlerine bulaştırma ihtimalleri son derece yüksek.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s