ABD 2020 seçimlerine doğru

Trump canlı ve eğlendirici bir insan.  Biliyorsunuz acep “Rusların cebinde mi?” diye hakkında soruşturma açıldı.

Bay Mueller de soruşturmayı sürdürüyor. Trump Casinoları ile batınca, tam iflas bayrağını çekecek iken, Ruslar ve Araplar ondan fahiş paralara daireler almaya başladılar. Trump kaça bölünsün yahu? Hem Rusların, hem Arapların ve hem de Israel’lilerin cebinde!

Soruşturmalardan çok net bir netice çıkacağına  ben artık inanmıyorum. Mueller de uzattıkça uzattı ve artık sanki kabak tadı vermeye başladı. Bundan iki ay evvel basından duyduklarımla hapise girdi, girecek sanıyordum. ABD havası solumak fikrimi değiştirdi. Cumhurbaşkanlığını bıraksa bile Pence Cumhuriyetçileri seçime götürecek.

ABD  artık 2020 seçimlerine doğru gün saymaya başladı. Önümüzdeki haftalarda Demokratların kaç aday adayı olacağı ortaya çıkar.

Duymuşsunuzdur Milyarder Bloomberg bu seçimde adaylığı düşünenlerden biri, şimdi bir de bağımsız aday olarak eski Starbucks şefi Howard Schultz meydana çıkması mı? Bence ikisi de avucunu yalar. Trump ilginç ve eğlendirici ama antipatikliğin da şahı, gına geldi şimdiki milyarderden insanlara!

Başkan adaylarının hepsinin isimlerini bile buraya yazmayacağım: Texas’lı ikizin teki, Hawaii’li bayan, iki tane haminne gibi teyze Senatör, beyaz beyaz bembeyaz, yanısıra Bernie Sanders dede (77) ile Hillary Clinton nine (71) de düşünüyorlarmış aday olmayı. Texas’lı Beto O’Rourke 46 yaşında ve sempatik bir adam ve yöresinin Milletvekili ama Senato yarışını geçen yıl hem de eski Cumhuriyetçi Cumhurbaşkanı adayı olan Ted Cruz’a kaybettikten sonra işi bence zor. İlerisi için Demokratlarda bence biraz piştikten sonra lider olabilecek birisi. Sempatik ve ABD de demografiye göre hala çok önemli: beyaz. Doğal bir insan.

Alexandria Ocasio Cortez. İsmini gazeteciler şimdiden AOC diye kısaltmaya başladılar. En genç kadın Milletvekili olarak Meclise girdi geçen sene. 1989 doğumlu. Annesi Puerto Rico’lu. Daha pişecektir ve ismini sık sık duyacaksınız 2020li- 30 lu yıllarda.

Bomba gibi gelen bir isim ise 1964 doğumlu Kamala Harris. Babası Jamaica’lı bir ekonomi hocası, Annesi Hintli bir kanser araştırmacısı. Hem renkli, hem de üst düzey kültürlü bir ailenin kızı. Annesi ayrıldıktan sonra bir süre Kanada’ Montreal de de yaşamış ve okula gitmiş. California senatörü olmadan San Fransisco Başsavcısı olmuş ve epey başarılı bir meslek hayatı var. 4 yıldır Douglas Emhoff ile evli, kocası eyalet savcılığı falan yapmamış başarılı bir avukat. Kamala aday adaylığını ilan etti doğduğu şehirde ilk siyasi gösteri toplantısını yaptı, hemen sonra da adayların ayıklanacağı İowa’da bir tane daha. Tempo diğer adaylarınkinden çok farklı ve basının ilgisi de. Güler yüzlü ve iyi bir hatip. Bu avcı avının peşinde değerli okuyucular.

ABD nin esasında kolayca çözülebilecek anlamlı sorunları var. Silah yasası, Hapisane reformu, Sağlık sigortasının genişletilmesi, Emeklilik reformu. Ve bana göre tabii şu feet ve miles karmaşası olan “imperyal sistemden” artık metrik sisteme geçmeleri.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s