Ah-Puh ile karşılaşma, Montezuma’nın öcü

Uzun zamandır Maya’ları merak ediyordum. Hiç de fırsat olmamıştı. Beylik bir kaç okuma dışında hoş bir şekilde  bilgisiz kalmayı becerebilmiştim bu yaşıma kadar.

11 uçak değiştirmeyi içeren, 5 hafta süren, Otobüs ile Guatemala’yı bir ucundan diğerine katedip, bir de sevimli Beliz’de (yaklaşık 400bin nüfuslu, Karayıp sahili ülkesi- Eski British Honduras)) Meksika’da epey Maya harabesi görüp bu seyahati tamamladım.

Bu arada tam vasat ve vasat altı otellerden çıkıp lüks bir Meksika oteline yerleştim ki bir gece Ah Puh ile karşılaştım.  Hepinize, derken tüm canlılara yani bu yazıyı okumayanlara da candan selam söyledi. Hepinizi bekliyorlarmış!

Ah Puh Öte tarafın tanrısı, yani Maya’ların ölüm tanrısı. Karşılaşma da şu şekilde oldu: bir gece ansızın!

Ocak ayında oralarda şort ile dolaşıp, güzel beyaz kum sahilden her gün denize girebiliyorsun. Tropik  yörede olmanın farkı bazen karabulutlar etrafı kaplayıp şakır şakır yağmur yağdırıyorlar. Ama onların kışı olan mevsim bizdeki haziran veya eylül tadında.   Bir akşam halsiz hissederek yatmaya karar verdim.  Ondan sonra boncuk ter ile hem ishal hem kusma. Yerde sürünerek tuvalete gidiş.  Ertesi gün hekimden tedavi.  Bu tabloya batı lisanlarında Montezuma’nın  (son Aztek kralı) öcü veya intikamı da diyorlar. Gıda zehirlenmesini andıran ama esasen barsak florasının yerli flora ile korkunç bir kavgası. Kısa bir sürede su ve elektrolit dengesini o denli alt üst ediyor ki hele çok genç veya benim gibi artık çok az genç olanlarda insan Maya’ların ölüm tanrısı Ah Puh tarafından kucaklanıp öte tarafa götürülebilir.  Neyse 50 küsur yıllık bir hekim olarak bir kez daha işlerin sonunun beklenmedik bir şekilde aniden gelebileceğini tekrar kavramış oldum.  Hepinize de selam söyledi Ah Puh, ben de üstümde kalmasın diye paylaşmış oldum bu yazı ile!

Avrasya’ya göre. Daha zengin bir doğada diğer hemcinslerinden kopuk gelişmiş bir toplum.  Daha barışçıl oldukları söylenemez ama toplum iklim ve coğrafya nedeni ile  daha zengin bir yörede yaşamış bizim atalarımıza göre.  Epey zengin yapıtlar kurmuşlar. Olağanüstü piramitleri var. Beraber olma dürtüsünden birleşim çok gelişmiş şehirler kurmuşlar ve sonra diyanet ve kral ailesinin şirretine katlanmamayı seçmişler bir kaç yıl ürün alamayınca ve hemen yanı başlarında olan tropikal ormanda dağılmışlar. Sonra orman eski yapıtları örterken gidip 80 km ötede yeni bir şehir kurup onu yüceltmişler. 6 kitap okudum sonuncusuna evde devam ediyorum. Buralarda da bahar geliyor artık.

Gelelim Ah Puh ile karşılaşmaya. Geçici bir süre burada sağlık sigortası, maddiyat vs. zaman geçiriyoruz. Öte tarafta sonsuz bedava sağlık sigortası var o nedenle fazla da takmayın derim.  Birileri haddini aşıp sizi çok fazla kontrol edip arada da kurban etmiyorsa keyfinize bakın. Hatta kurban edince bile zaten “öte tarafa, yani ölümsüzlüğe kavuşuyorsunuz, onu bile fazla takmayın!  Bu basit felsefe ile bundan 2000 küsur yıl önce Amerikan kıtasındaki hemcinslerimiz atları yiyip bitirmişler bir işe yarayacağını keşfedemeden.  Sonra doğal olarak unutmuşlar  öyle hayvanların varlıklarını bile. İspanyollar 1500-1600 lü yıllarda atlarla, çelik kılıçlar ve barut ile gelince de medeniyetleri çökmüş. Ama sekiz milyon kadar Maya kendi lisanlarını konuşuyor hala. Yöresel lisanlardaki farklar sanki Avrupa’nın bir ucu ile diğer ucu arasındaki  lisanlar kadar çok Maya dilinde. 

2 thoughts on “Ah-Puh ile karşılaşma, Montezuma’nın öcü

  1. Sevgili Doktor, Bu ilginc seyahatinizden daha uzun bir yazi bekliyoruz dogrusu. Ah Puh Beyefendiye sonsuz saygilarimizi iletirken, bu cografyada daha ilginc is yogunlugu bulabilecegini de hormetlerimizle bildiriyoruz. Tabiki takdir kendilerinin. Iyi saatte olsunlar… Yazilarinizin takibindeyiz. Omrunuze bereket.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s