Ultra Maraton ve Ironman

Urla yarımadası için bir turizm fırsatı.

Böyle şeylerin varlığından bile haberdar değildim. Guatemala\’da bir seyahat grubunda 40 lı yaşlarında sempatik bir Hırvatistanlı çift ile ahbap oldum. Vegan idiler. Gayet sakin, fit insanlardı. Oradan buradan sohbet ederken hobilerinin “ultra” koşmak olduğunu söylediler. Nedir diye sorunca : “maraton ötesi” diye anlattılar. Dünyanın çeşitli yerlerinde koşular tertipleniyormuş.

Gidip sadece bir günde maratonu değil toplam 60- 70 veya 150 km bir kaç günde koşup dönüyorlarmış.

Adam mühendisti, eşi hukukçu. Belli ki başarılı iş insanları. Ayni grupta vallahi yaşını sormadım ama sanki 40 civarında bir genç hanım da sohbete katıldı. O da Ironman ci imiş.   Nedir deyince sorduğumda anlattı hem maraton koşmak hem 180 km bisiklet binmek, hem 3.8 km yüzme buna tam ironman veya toplam mil mesafesi 70.3 mil olduğu için “ironman 70.3” yarısına da ironman deniliyormuş. Demir adam demek Ironman, yani bir Demir Kadın ile seyahat ettim. Maraton koşmayı hiç düşünmedim 180 km bisiklet ile genç iken gidebilirdim. Haydi zorlarsam yaklaşık dört km de yüzebilirdim ama hem birini hem ötekini üstüne de maraton?     Hayırdır inşallah!

Bunu yapan Leslie de bir Ingiliz hesap uzmanı dünyanın her tarafında yapılan yarışmalara gidip koşuyor.

Aklıma hemen Urla yarımadası geldi ve Akhisar Gölmarmara arası.

Urla’da hem bir Ironman (triatlon) parkuru ve antreman alanı kolayca Urla Karaburun istikametinde yapılır. Eski yol boyunca trafik nisbeten az. Yarışlar da eski Çeşme yolunda yapılır. Hem güzel bir etkinlik, hem turizme katkı, hem gençlere örnek.

Doğrusu hayran oldum. Her kişi kendi dünyasında bir balonun içinde yaşıyor ve seyahatlerde insan farklı şeylerle karşılaşıyor.

Dönüşte uçakta sempatik 50 li yaşlarda bir hanım yarı İsveçli, yarı Amerikalı imiş. Tığ gibi ve beni hayrete düşürecek kadar yemek yedi. Ben de hayretimi dile getirdim nasıl bu kadar yemek yiyip bu kadar fit kalabildiğini sorudum. O da “Ultracı “ imiş. Günde bir kez yemek yer imiş. Ama dağlarda toprak yollarda koşmayı tercih edermiş. Alanya’ya tutulmuş ve Türk vatandaşı da olmuş.   Bana bu tür yarışları organize eden bir adaşımın telefon numarasını da verdi. Akhisar Gölmarmara arası da hem eski yol boyunca antreman alanı hem de baraj ve tarihi eserler ile enfes bir parkur. Bu yıl 21.si yapılacak olan Tolon Çiftliği Bahar şenliği de var.

Urla yarımadası ise bu iş için tabiri caiz ise biçilmiş kaftan!

Olimpik triatlonda ise peş peşe 1.5 km yüzülüyor, 40 km bisiklet ve 10 km koşuluyor.

Seçimlerden sonra hemen Belediye Başkanlarına adaşım organizatörün telefonunu iletmek de bana veya oğluma düşen iş.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *