Yerel Seçim ve yarimada.org

2008 baharında Urla yarımadasında bir avuç insan da ayda 100 er lira verip bir internet gazetesi çıkarma fikrinde birleştiler.  Hepsinin hali vakti yerindeydi. O zaman daha Tansaş ve Kipa gibi mağazalar vardı.

Mayıs 2008 de “www.yarimada.org”  ismini Mahmut Sarıgedik aldı.

11 yıl geçmiş.

“Kurucular” ekabir insanlar idiler.  Hanlı hamamlı,  Milletvekili emekli maaşlı falan.  İnternet gazetesi reklam alacak bir veya bir kaç gence iş imkanı sunacak ve yerel bir gazete olacaktı.  Kazanılan para ile de burs verilecek ve hayır yapılacaktı.

Yemekler yendi, 3 ay sonra ayda verecekleri 100 TL yi çok gören “kurucular” fire vermeye başladı. Kerli ferli insanlar bu parayı vermemek için telefona çıkmamaya başladılar.

5 ay içinde sadece Göksel Kalaycıoğlu, Dr. Ercan Ünsal ve ben geriye kaldık. Ama Deniz Barbaros Şarman da gerek muhabir, gerek “yarımadanın ruhu” olarak saflara katıldı.  Öcal Uluç bilgi ve birikimi ile ha keza. Reklam alıp para kazanma işi olmadı.

Ama yarımada.org desteği ile Urla en azından Anaksagoras diye bir hemşerimiz olduğunu öğrendi. Otoyol kavşağı ki, o zaman ülkenin en ölümcül kavşaklarından biri idi, imza kampanyası vs. sonucunda Urla hem bir  modern  kavşağa, hem bir Anaksagoras heykeline kavuştu.  Urla Gönüllüleri, Urla Felsefe gönüllülerine dönüştü.

Yarımada.org para falan kazanamadı. Ben yarımada.org  muhabirliği sayesinde İstanbul’dan gelen bir Alamancı olmaktan çıkıp Urla’lı oldum.

Dedikodu Nalan, Artun Ünsal, Öcal Uluç, Halil Nadas, İlter Ayata, Yaşar Aksoy, İbrahim Topal  gibi bir sürü köşe yazarı oldu… Bir ara günde 3000’den fazla okuru var idi.  Bu internet gazetesinde tanışıp evlenenler, sonra ayrılanlar oldu.   Sonra teknoloji zorladı, çökmeler oldu, ilgi azaldı. Egemen, Pencere gibi yeni  başarılı gazeteler kuruldu.

Şimdi 11 yılında artık Vourla Dijital Medya şemsiyesi altında Tayfun Özel ile yarımada.org tekrar derlenip toparlanıyor. Bakalım bu yeni rüzgar nerelere götürecek bu internet gazetesini. Mine Topçu, Bahriye İplikçi yeniden saf tutma kararı aldılar.  Sayfa derlendi toplandı. Haydin bakalım, rastgele.

Yerel  seçimler var bu ay . Konuşulan CHP adayı Burak Oğuz’un  açık ara kazanacağı. Ama meclis konusunda artık Urla’lı,  atanan adaylardan sıkılmış sanki.  İYİ  parti  listesi ve popüler manav “Komunist” Ahmet bakalım kazananlar safında olacaklar mı? İzmir “Tunç Soyer” diyecek sanki de, “Seferihisar sürpriz yapar mı?” sorusu var. Çeşme’de bir fark  beklenmiyor…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *