Kibir, Para ve Atom

Ayşe mesajıma cevap vermedi!

Harun  söz verdiği parayı vermedi. Halbuki borç alırken en geç üç ay içinde öderim demişti.

Mehmet beni aldattı. Bunu hayatım boyunca unutmayacağım. Bunlarla uğraşıyoruz. Ve akşam nereye çıkacağımızı planlıyoruz. Yarın yüzmeye gitsek mi?  Yeni bir lokanta açılmış buradan 3 km ötede Zeynep çok övdü vallahi.. İstanbul seçimleri gerçekten çok önemli!

ABD Tahran ile olan anlaşmayı tek taraflı bozdu.  Türkiye ile stratejik ortak iken PKK nın Suriye kolunu silahlandırıyor.

Baştaki insanlar kim bir bakın.   Kim Jong, bir erkek  güzeli ve feylesof. Trump gerçekten zarif bir insan ve çok bilge.  Putin ise maşallah iyilik timsali.  Obama ama çok hoş bir insan idi değil mi? Şu insansız hava araçları ile yargı falan olmadan  insanların katlini emreden başkan! Arada birkaç başka insan da ölürse iş kazası sayılır.

Radikal İslamı destekleyip büyüten babam mıydı ya’hu?

Atom bombasını icad edeli epey zaman oldu ilk kullanımından beri de yakında bir yüz yıl dolacak. Ölmez sağ kalırsak. Sizin sağlık durumunuzdan veya annenizinkinden bahsetmiyorum. Tür olarak sağ kalırsak.

Basında erken uyarı sistemlerinden bahsediyoruz. Awacs bilmemkaç milyar dolar. Rus savunma sistemi şu kadar. Rakamlar bir şey ifade etmiyor. Halbuki Harun’un söz verdiği ve vermediği borcu size çok şey ifade ediyor. Bu neden ile de savunma sanayii pahalı. Köprü geçiş ücreti falan geç de olsa anlayıp hesap edebiliyorsunuz. Nasıl başka vergi paralarını çar çur edecekler anlamadığınız teknik lisanlar ile konuşarak deve yapılıyor paranız. Uyanmamaya ve küçük kaprislere devam cancağızlarım. Dünyadaki paraların yarısı nasıl bir avuç insanın elinde olacak yoksa?

Çipleri elinizde olmayan ve sizin başınıza bomba düşmeden 20 dakika önce uyaran sistem. . Abdestsiz gitmeyin diye? Yok karşı saldırı için! Atom bombaları da böyle kurulmuş bekliyorlar biri atarsa öbürü tepesine binsn diye. Bu arada Hiroşimadan beri atom bombaları ufaldı, gelişti artık küçük boy bombalar var, küçük olunca duygu eşiği tetiklemeyi daha da kolay kılabilir!

Türümüzü ortadan kaldıracak bir atom savaşı kaç saat – gün – ay- yıl içinde yaşayabiliriz bilmiyoruz.   Ama Kennedy hem zarif hem okumuş bir insan idi değil mi? Marilyn Monroe gibi bir meşk hikayesi olan, ideal insan. Genç yaşında katledildi.

Bakın size o başta iken olan bir hikayeyi anlatayım.

1962 de Küba krizi oldu. Rusya ve ABD sidik yarışında idiler.  Küba’ya Rus güçlerinin yerleşmesini istemiyordu Kennedy. Burnunun dibinde. Karayip denizinde üç Rus denizaltısını kıstırdılar ve derinlik bombaları ile batırmaya çalıştılar. Üç kaptan  ve atom denizaltısı  mürettebatı can derdinde idi.  Merkez ile irtibatları kesilmişti. Dünya savaşı başladı sandılar. Atom bombalarını kullanmak için merkez ile irtibat kesildiğinde üç kaptanın da onayı olması gerekiyordu. İki kaptan onay verdi. Biri hayır demekte diretti! Diretmeseydi bu satırları okumuyor olacaktınız. Bu tek örnek de değil. Subay tanıdıklarınız vardır size daha detay anlatabilecek.

Merak etmeyin Atom bombaları ile sonumuzu getirmez isek kibirimiz, aptallığımız ile soyları tek tek tüketerek sonunda küresel ısınma ile bu işi yapmaya adayız. Deniz seviyesi 2 metre yükselse ne olur hesaplayın bir zahmet. 6 metre yükselirse? Yazları daha sıcak geçiyor değil mi? Bu birer ikişer derece değil de beşer derece artmaya başlarsa?

Daha biz demokrasiyi oturtamadık dünyamızda.

Dipnot: Bu arada başka tarihler de vereyim aramanız kolay olsun 14.2.1950, 22.5.1957, 5.10. 1960 , 26.9.1983, 25.1.1995 Atom savaşına salaklıktan ramak kala!

One thought on “Kibir, Para ve Atom

  1. Hımmm!!

    Android’de Yahoo Postadan gönderildi 19:03’’30e’ 30 May 2019 Per tarihinde, Mahmut Tolon şunu yazdı: #yiv1305001541 a:hover {color:red;}#yiv1305001541 a {text-decoration:none;color:#0088cc;}#yiv1305001541 a.yiv1305001541primaryactionlink:link, #yiv1305001541 a.yiv1305001541primaryactionlink:visited {background-color:#2585B2;color:#fff;}#yiv1305001541 a.yiv1305001541primaryactionlink:hover, #yiv1305001541 a.yiv1305001541primaryactionlink:active {background-color:#11729E !important;color:#fff !important;}#yiv1305001541 WordPress.com | mtolon posted: “Ayşe mesajıma cevap vermedi!Harun  söz verdiği parayı vermedi. Halbuki borç alırken en geç üç ay içinde öderim demişti.Mehmet beni aldattı. Bunu hayatım boyunca unutmayacağım. Bunlarla uğraşıyoruz. Ve akşam nereye çıkacağımızı planlıyoruz. Yarın yüzme” | |

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s