Dernekçilik, Whatsapp ve eposta grupları

Yahu bu Almanların hiç kafası çalışmıyor. Bir sürü dernek kuruyorlar sonra kuru kuru o dernekleri yürütüyorlar. Eğer Tarih derneği veya Hristiyan eğitim derneği kurmamışlar ise, hiç birinin aklına da dernekçilikte yüce Bismarck, yüce Wilhelm, yüce Hazreti İsa falan gibi kişilere atıfta bulunmak gelmiyor Ne kadar renksiz? Ama hepsi ilk başkandan itibaren her başkanı vakit var ise diğer üyeleri katkıları ile anarlar.

Bizde ise her dernekte bir baş oluyor ve o sıfırdan başlıyor. Tercihan bir öncekinin yaptığını değiştirerek. Ardındakileri silerek veya unutarak. Ama ortama göre yüce Atatürk veya Peygambere atıfta bulunmayı hiç bir şekilde unutmayarak.

Her dernek başkanı illa vatanı kurtarma derdinde. Tam istediği gibi olsun diye de Atatürk veya Peygamber’e atıfta bulunmak, söylediği veya söylediği sanılan bir kaç kelimeyi tekrar etmek bize has bir alışkanlık.

Urla ile ilgili mi? Sazı eline alan diğerlerini bayacak biçimde yayında. Ya’hu “bu konu Urla ile ilgili değil” deyince de gelsin Atatürk. Veya kıvama göre Peygamber efendimiz SAV.

Eskiden salonlarda kelime ishali vardı şimdi whatsapp gruplarında mesaj ishali.

Başkan bir havalanıyor, görevi dinlemek olacağına konuşmak ihtiyacında. Yoksa bir süre sonra görevi bırakacak ve unutulacak. Halbuki bırakmamak onun derdi ebediyete kadar! Belediye Başkanımız, Bakanımız da politikacımız da öyle değil mi? Yoksa sen dinimize, Atatürk’e, veya ülkedeki demokrasiye karşı mısın behey Zındık veya Vatan haini?

Gelin konu çöp ise onunla ilgilenelim, Urla ise onun ile. Yerel eğitim ise yerel eğitim ile.. İlla gelir politikaya dayanır iş, illa dine imana. Fazla laf ve yaygara ile herkesi bezdirip bıktırmayalım. Olmaz! Önce vatan. Gerisi teferruat.

Yahu derneği teferruat ile uğraşabilmek için kurmadık mı? Hayır! Laf veya mesaj ishali içinde boğulup, boğup, bıkıp, kaçmak veya kaçırmak için kurduk. Burnumuzdan gelene kadar. Eh hayırlısı, düşünüp sonra konuşma alışkanlığını da edineceğiz de, bilemem doğrusu ne zaman.

Bir söylenen lafa bakarım, bir de söyleyene derler halbuki. Moderatör ikaz etse kötü insan olur. Kes yapıştır kendin okumadan gruplara yolla. Mantık falan nanay. Yahu oku, bir süzgeçten geçir sonra yolla, lütfen milleti bayma!

Bahçelerde kereviz, gel bize bazı bazı.

Olmaz! Sen benim en demokratik hakkıma müdahale mi ediyorsun? Sen düşmansın. Zaten geçen gün abdest almadan namaza durduğuna tanık oldum veya “Atatürk yaşar iken bilgisayar, drone, solarpaneller , cep telefonu yoktu “ gibi bir laf ettiğine şahit olmuşlar. Zındık seni!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s