İncirli ada, Urla adaları, YAPİ

 

Geçen salı adaları gezdik. Ön planda İncirli ada’ya bir çıkartma yapmak var idi.

Bugün itibariyle Google maps de o ada için “Taş ada” yazıyor. Yandex İncirli ada demiş.

 

Çeşmealtı’ndaki Sarı ada veya Yolluca ada — ki burası artık 1980lerden beri yarımada oldu– ile İncirli ada arası 0.7 deniz mili. Karantina adası da antik zamanlardan beri yarımada.  Dokuz adadan ikisi yarımada oldu. Kaldı yedi ada adacık!

 

Bazı balıkçıya İncirli Ada’nı ismini sorunca “Eşek adaşı” der ismine, bazısı “Tavşan adası”. Biz Deniz kuvvetleri haritasını esas alalım ve İncirli ada diyelim. Ama üstünde incir yok! Balıkçılar gidip sopa ile bir seferde 20- 30 -40 tavşanı eskiden avlayıp dönerlermiş.

 

Ada’da incir olmamasını içime sindiremedim. Torun torba gittik ve 5 kg bahçeden topladığımız yere düşen inciri adada- bilhassa güney batı kısmında, etrafa serptik.

 

Tavşan kalmamış ise ve kuşlar yemezler ise belki tutarlar. Belki yeseler de tutarlar.  Ada herhalde hiç bu kadar incir çekirdeğine maruz kalmamıştır. Ama inat bu ya bu ekim veya kasım ayında, niyet ettim, çapa ve tatlı su ile birkaç incir fidanı da götürüp dikeceğim.

 

Hatta bir de Hekim adasında gördüğümüz gibi bir zakkum dikeceğim. Bir çıkartma da Hekim adasına yaptık. Sonunda Yassıca ada’da piknik yaptık, yüzdük ve döndük.

 

Terminoloji üzerine bir kaç kelime :

Ada, yani  bin dönüm mertebesinde veya ötesinde olan iki tane Urla adası var. Uzunada ve Hekim adası. Uzunada malum bizim 4. Büyük adamız, kilometrelerce ada. Hekim adasında en az 2000 dönüm var.

 

Adacık;  Diğer “Urla adaları”  en fazla birkaç yüz dönüm mertebesinde : adacıklar. Ben adacık tabirini eğer katları ile bir uçak gemisi veya dev yolcu gemisinden küçük ise kullanmayı öneriyorum. Yani birkaç yüz dönüm.   Kilometre kareden fazlası ada.

 

Daha ufağı ise üzerinde bir kaç dönüm toprak olsa bile kayalık.

 

Nisos, (Nissis) Nisaki, Brachos (Vrak) komşunun verdiği isimler.

Urla adaları tekerlemesi biraz daha zihnimde gelişti. Çeşmealtı’ndan tabak gibi gözükürler.

Urla adaları – Yedi Ada – Adacık

Dokuzdu, ikisi yarımada oldu kaldı yedi.

 

İkisi ada. Uzunada ve Hekim adası.

Kaldı beş. Yılan Gülbahçe körfezinde saklanmış (Yılan adası)

kalan dört adacık : YAPİ –

Yassıca ada,

Akça ada (ki ismi, Urlalılarca Nergis veya Çiçek adası kalacak)

Pırnarlı, Pırnallı, Pınarlı ada ki, kör kuyusu var, pınarı yok.

Ve

İncirli ada ki, Tavşan adası ve Eşek adası da denir.

Arap kayalıklarından Hekim adası ve Uzunada gözükür.

 

Kel ada,  “Arap adacıkları” Yassıca’nın önündeki, üzerinde fener olan Pita adası falan adacık bile değil Kayalık demek daha doğru, üstünde en fazla birkaç yüz metre kare toprak olsa bile- ki kısmen yok.

 

Buraları tezelden kiralamak gerek. Yüzde beş imar izni ile. Hekim adasında Kaolen var, kömür var. Sahilde, Hekim adası kumsalında göz ile gözüküyor kömür! Ah şu bürokrasi!

 

Bu yıl Yassıca ada, Orman ihale açmadığı için işletilemedi. Yoksa İzmir’den insanlar vapur ile gelirlerdi. Neden Urla Belediyesi orayı Urit ile işletmez?

 

Adaların falan isimlerini “Google mı bilir biz mi biliriz?” sorusunun cevabına adalar ile ilgili eski bir yazımda değinmiştim. https://mahmuttolon.wordpress.com/2012/08/31/urla-adalari/

Yanıt basit. Biz biliriz!

Dipnot:  Hekim adasındaki Kum (Su)  Zambağı 

 

key: Urla islands, Urla İnseln,

Urla adaları, Urla adaları tekerleme, İncirli ada, Hekim adası, Yassıca ada

2 thoughts on “İncirli ada, Urla adaları, YAPİ

  1. Very small islands–say, islands smaller than necessary for any useful purpose, but still larger than rocks–are called islets. Yani yukardaki İngilizce için de bir tanım denemesi .

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s