Çevre -Nüfus ve Felaket

\"\"

Gençler dünyada çevre bilinci ile ilgili eylemler yapıyorlar. Biraz umut vereyim. “Yakında öleceğiz” gibi bir karamsarlık değil “çözüm o kadar da zor değil” diye bir yazı bu.

50 küsur yıldır yazıyorum ve genelde çevre nüfus ve sosyal problemler üzerine. Herhalde bu ülkede nüfus konusunun duayeniyim. Artık yeter. 50 milyar kuş azalmış 1950 den beri ABD ve Kanada’da. Bizim türümüz de tükenecek bu kafayla ve esasen biz de giderek sayılarımız artarak bunu fark etmeye başladık.

Artık ezberler ile yürümeyecek bu iş bu gezegende. İşi “idare” ederek veya “hibrid” araç alarak da olmayacak. Süper sanal kahramanlara özenip uzayda yeni “yurt” aramak gibi abuk sabuklukla da olmayacak. Bu gezegende sürekliliği sağlamak ile olacak!

Yapılması gereken şeyler esasen çok da zor değil. Birincisi insan nüfusunu tezelden tedricen 7 milyarın altına çekmek. Bunu yapmak da mümkün. Basitçe: her insanın ancak bir annelik veya babalık eğitimi aldıktan sonra anne ve baba olmasını sağlamak ve bu eğitimi alanların ve sınavı veren her insanın tek bir çocuk hakkı olması konusunda anlaşmak. Araç kullanırken ehliyet almıyor muyuz? Ayni onun gibi.

Tabii ki güneş enerjisinden maksimum fayda sağlamak. Teknolojiden ziyade idrak ve genelgelerle ilgili bir sorun.  Zihniyet değişikliği gerek! Daha adil,  yaşlılardan arabulucu olarak faydalanan bir adalet sistemi.   Ve tabii daha adil bir seçim kanunu. Tabii laik bir idare ve eğitim. Artık bunu tartışmak bile abes.

Bunların hepsi birkaç yıl içinde yapılabilir ama bu günkü liderlerin bilgi, görgü ve eğitim düzeylerine bakılınca insan gene de karamsarlığa kapılabiliyor.

İtalyan kökenli, 6 lisan bilen şimdi emekli profesör olan yaklaşık   60 yıllık bir arkadaşım geçenlerde İtalya’nın politik durumunu konuşurken bir cümle etti:     “ Berlusconi bile şimdikilerin yanında entelektüel kalır!” Malum seks skandalları ve futbol merakı ve yolsuzluklar ile anılan politikacıydı Berlusconi. Şimdikinin ismini bilmiyorum bile.

Yepyeni bir farkındalık ile belki de sisteminin tamamen çökmesi ile olacak bu değişim. Daha fazla göçmen, daha fazla gölün kuruması ve belki de deniz seviyesinin birkaç metre artması ile!

Biz hala idareyi maslahat ve abuk sabuk işler ile uğraşıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *