Dünya Sorunları ve Felsefe

 

Bu yıl 4-6 Ekim tarihleri arasında 6. Urla Felsefe Günleri süresince dünya sorunları konuşulacak. Ben yazmak istediğimi geçen hafta kaleme aldım. Bir sanayici dostum, bana kısa bir not yazdı : İyimserlik vaad ediyorsun ama önerdiğin çarelerde  pratik uygulanabilirlik göremiyorum”. 

IMG_2515.jpg

Zaten duvara çarpacağız artık. Ama iyimserliğime neden şu: çarptığımızı çoğunluk anlayınca bir paradigm değişikliği olacak. Anlayışımızda bir quantum sıçraması.

 

Nasıl hiç değişmez sandığımız Sovyet İmparatorluğu kısa sürede hakkın rahmetine kavuştu ise aynen öyle. Bu yeni bilinç ile Trumplar tarihte yıkılmadan önce “eski düzenin son temsilcileri” olarak kalacaklar. Bir ABD li yılda 16 ton CO2 atmosfere salarken bir Bangladeşli 0.5 ton salıyor.

 

İnsanlar nüfus kontrolünü giderek  artarak uyguluyorlar. Bundan 30 yıl, hatta on yıl önce daha az sayıda insan çözümün demografide olduğunu kavramıştı. Nüfus artışı hızı anlamlı düştü ve düşmeye devam edecek. Evet, Greta Thunberg de benzer şeyleri söyleyen bir genç, bir simge haline dönüştü bile. Bütün afra tafralarına rağmen bir sürü diktatörlük hayranı politikacıdan daha popular bir simge. Beş yıl önce kimse böyle bir  kızın böylesine bir simge olabileceğini öngöremezdi. Bunlar umut verici işaretler ve sürü sonunda uçarken aniden yön değiştiren bir kuş sürüsü gibi hareket edecek. Şekerin zararlı olduğunu anlayan şeker hastası gibi tedaviye başlayacak.

Altta 20 Eylül tarihli yazım tekrar:

 

 

Gençler dünyada çevre bilinci ile ilgili eylemler yapıyorlar. Biraz umut vereyim. “Yakında öleceğiz” gibi bir karamsarlık değil “çözüm o kadar da zor değil” diye bir yazı bu.

50 küsur yıldır yazıyorum ve genelde çevre nüfus ve sosyal problemler üzerine. Herhalde bu ülkede nüfus konusunun duayeniyim. Artık yeter. 50 milyar kuş azalmış 1950 den beri ABD ve Kanada’da. Bizim türümüz de tükenecek bu kafayla ve esasen biz de giderek sayılarımız artarak bunu fark etmeye başladık.

Artık ezberler ile yürümeyecek bu iş bu gezegende. İşi “idare” ederek veya “hibrid” araç alarak da olmayacak. Süper sanal kahramanlara özenip uzayda yeni “yurt” aramak gibi abuk sabuklukla da olmayacak. Bu gezegende sürekliliği sağlamak ile olacak!

Yapılması gereken şeyler esasen çok da zor değil. Birincisi insan nüfusunu tezelden tedricen 7 milyarın altına çekmek. Bunu yapmak da mümkün. Basitçe: her insanın ancak bir annelik veya babalık eğitimi aldıktan sonra anne ve baba olmasını sağlamak ve bu eğitimi alanların ve sınavı veren her insanın tek bir çocuk hakkı olması konusunda anlaşmak. Araç kullanırken ehliyet almıyor muyuz? Ayni onun gibi.

Tabii ki güneş enerjisinden maksimum fayda sağlamak. Teknolojiden ziyade idrak ve genelgelerle ilgili bir sorun.  Zihniyet değişikliği gerek! Daha adil,  yaşlılardan arabulucu olarak faydalanan bir adalet sistemi.   Ve tabii daha adil bir seçim kanunu. Tabii laik bir idare ve eğitim. Artık bunu tartışmak bile abes.

Bunların hepsi birkaç yıl içinde yapılabilir ama bu günkü liderlerin bilgi, görgü ve eğitim düzeylerine bakılınca insan gene de karamsarlığa kapılabiliyor.

İtalyan kökenli, 6 lisan bilen şimdi emekli profesör olan yaklaşık   60 yıllık bir arkadaşım geçenlerde İtalya’nın politik durumunu konuşurken bir cümle etti:     “ Berlusconi bile şimdikilerin yanında entelektüel kalır!” Malum seks skandalları ve futbol merakı ve yolsuzluklar ile anılan politikacıydı Berlusconi. Şimdikinin ismini bilmiyorum bile.

Yepyeni bir farkındalık ile belki de sisteminin tamamen çökmesi ile olacak bu değişim. Daha fazla göçmen, daha fazla gölün kuruması ve belki de deniz seviyesinin birkaç metre artması ile!

Biz hala idareyi maslahat ve abuk  işler ile uğraşıyoruz.

***

Daha fazlası ile ilgilenenlere öneri: 2010 tarihli Ortak Akıl için Kuğu Şarkısı veya

2007 tarihli Bias is beautiful or Swansong for Common Sense kitabı ki, internetten de okunabilir, veya:

1976 da editör olarak Türkçe’sini yayınladığım Ehrlich’in “Nüfus Bombası” kitabı (Ayyıldız Matbaası)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s