Döner kavşak, Tonaj kuralı ve Anayol

 

Urla’nın da üç ünlü kavşağı var, resmi isimler bir tarafa, halk arasında İskele kavşağı, Kuğulu kavşak ve Jandarma kavşağı diye biliniyorlar. Halk’ta  bu isimler artık yerleşti.

Döner kavşak yapmaya meraklı karayollarımız ve şehir plancılarımız var.

21099.jpg Yerli yersiz, uysun uymasın, bir sürü döner kavşak. Sadece Urla’da da değil tüm Ege’de Ankara’da, Karadeniz’de, Güneydoğu Anadolu’da!

İşin güzel tarafı döner kavşakta kimin yol hakkı olduğunu da bilmiyoruz. Uluslararası kurala göre :  Kavşakta olanın kavşağı boşaltabilsin diye yol hakkı vardır! Genelde bizde anayol baba yol kuralı işliyor.

Çeşmealtı kavşağında örneğin bir de ek tabela koyma gereği hissedilmiş. “Kavşakta olana yol ver” diye. Halbuki her sürücü ehliyeti sahibinin bilmesi gereken bir şey!

Her yolda sağdan gelenin geçiş üstünlüğü vardır, eğer tabela yok ise. Ana yol baba yol diye bir ayrım yoktur. Bizde daha geniş yol “anayol” muamelesi görür. Tabii Kamyonun da, bu mantıkla bisiklete göre geçiş üstünlüğü vardır. Tonaj kanunu. İstersen “hak bende” , “geçiş üstünlüğüm var”  deyip yola gir ve dümdüz ol! Haklı haklı,  seni ve bisikletini asfalttan kazısınlar.

 

Kavşakta da,  kavşağa ilk girenin yol hakkı var.  Bizde daha geniş caddeden gelenin! Uluslararası kurallara aykırı olarak! Eski Çeşme yolu buna bir örnek. Gereksiz bir sürü döner kavşak. Saçma sapan akıl ve mantık dışı ve döner kavşakta olanın yol hakkı olduğu kuralı tabii ki işlemiyor. Aptalca (korkarım en uygun betimleme bu! Beyinsizce, salakça falan demek ayıp olabilir!) evet aptalca   yapılan bu kavşaklar sayesinde trafik yavaşlıyor. Tehlikeli darboğazlar oluşuyor. Çift yol kavşağa giriyor, girerken sol şerit yavaşlıyor. Kavşakta iki araba yan yana, karşıdaki yol tek! İki araç arasında “benim babam, senin babanı döver” yarışı.

  1. sokak ve Çeşme yolu bağlantısı güzel bir örnek. Çift yoldan ve çift döner kavşaktan tek yola dönüş. Ve 2209. Sokak onu kesen yollara göre her Urlalı için anayol. Tabela falan da yok! Allah bilir ne havalardadır 2209. Sokak?  Eğer bir gün birisi gelir de ona uluslarası kurallara göre yan sokaklara göre bir üstünlüğü olmadığını söylerse bütün sokak depresyona girer vallahi. Al başına belayı!

Bu kavşakların kaldırılması ve yerlerine sola (sağa) dönüş şeritleri konulması eski Çeşme yolunu  hem hızlandırır, hem de daha güvenli kılar. Uluslararası kurallara da uyarız.   Veya yapmayız, bildiğimizden şaşmayız! Tüm dünyaya bu bizim anayol baba yol kuralımızı ihraç etmeye gayret ederiz. Yukardaki resmi de bir rüya yorumları sitesinden aldım. Rüyanda döner kavşak görmek hayra alametmiş! İşlerin yola gireceği işaretiymiş. Hayırlısı!

Döner kavşak deyip geçmeyin bu bizim Urla’dan Urfa’ya kadar yaygın bir ulusal sorunumuz.

2 thoughts on “Döner kavşak, Tonaj kuralı ve Anayol

  1. Döner mi dönel mi olmalı? Bir de o kavşaklara trafik ışıkları koyup dönel olarak pek maharetlice kilitlenmeyi sağlayan yetkilileri buradan tebrik etmek isterim…

    Like

  2. İngilizlerin ihracatta başarısız olduğu iki konu var birisi demokrasi diğeri dönel kavşaklar diyerek The Economist bir ara konu etmişti bunu.
    Ah yetkilileri tebrik ederken unuttuğum bir başarıları da dönel kavşağın içine heykel, ağaç, yüksek çalı vb şeyler dikip kavşaktaki en önemli unsuru yani sücülerin kavşak için görmelerini engellemeleri vardı…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s