Eski ve Yeni bir Doping metodu!

 

 

 

Romalı Gladyatörler zamanın en iyi tıbbi olanaklarına göre tedavi edilir ve savaşmak için beslenirlerdi. Bu kadar yıllık bir dahiliyeci olarak bilmediklerimi bir filmden öğrendim ve oturup konu hakkında  okumaya başladım. Kemiklerde arkeologlar yüksek miktarda Strontium elementi bulmuşlar, bu da sadece sebze yiyenlerin kemiklerinde olan bir bulgu. Et yiyenlerde kemik o kadar sert olmuyor ve strontium çok daha düşük oranlarda mevcut. Bu ve benzer bir çok bilgiyi  ben kırk yıllık hekim olarak bir filmden öğrendim ve bu filmi o zamandan beri herkese öneriyorum.

 

The Gamechangers  filmi James Wilks isimli dünya şampiyonunun sakatlandıktan sonra okumaya başlayıp bu gladyötör hikayesinden yola çıkarak dünyadaki vegan yaşam biçiminin en üst düzeyde atletlerce uygulanmasının hikayesi. Çok sürükleyici ve etkileyici bir film. Kaçırmayın derim.

 

Önce yakınlarıma önerdim, sonra da eşe dosta. Fakat çevresel nedenlerden dolayı da bu filmin her insan tarafından izlenilmesi gerek diye düşünüyorum.  Bir kere küresel ısınma için de ilaç gibi bir film.

 

Bizim ailede üstünüze afiyet öyle vejeteryen, vegan falan olmaz. Bir yeğenim öyle bir şeye yeltendiğinde de utanç içinde sustuk ve kimselere bir şey söylemedik. Aile meclisinde “çocuğu bir hendeğe gömelim mi?” diye de konuşmadık ama yokmuş gibi davrandık. Eh, ilerici moderen bir aileyiz vesselam.

 

Erkek adam et  yer!  Böyle büyütüldük.   Öyle zannet. Artık bu yanlış biokimya bilgisinden dönme vakti geldi.

 

Yemekle aldığımız proteini bitkisel olarak almakta fayda var. Günde iki ceviz veya  yedi badem tüm ihtiyacımız olan (esabsiyel) amino asitleri damarlarınızdaki asil kana sunmak için yeterli.

 

Kan dolaşımına, damar epitel hücrelerine  et veya tavuk veya yumurta, süt ve mamulleri veya balık yemenin etkisi de saf vegan beslenme ile mukayese edince o kadar iyi değil, vegan beslenme en azından müsabaka öncesi çok daha iyi. Ama genelde de daha iyi.

 

Tabii bir film veya bir makale ile davranış biçimleri değişmeyecek. Bu iş zaman ile olacak. Tarımsal alanın büyük çoğunluğu  hayvansal gıda için sulanıyor. Su bir sorun! Vegan olsak tüm trafikten  kat ve kat daha fazla atmosferi kirleten et ve süt üretimi  için beslediğimiz hayvanlara  gereksinim olmayacak.   Et tadı almak için Glutamin Methionin Leucin gibi bir karışımı  tofu veya benzer bir gıdanın üstüne tuzluk ile serpmek mümkün.  Koskoca Urla’da soya unu bulamadım, kendi tofumu veya ayni tatda olan vegan köfteyi imal etmek için. Biraz adapte etmek gerekecek mutfak alışkanlıklarını. Haftaya artık soya ununu Urla’da da bulabileceğiz, Arastadaki bakkal getirecek.

 

Ama önümüzde çok çabuk değişecek, çok güzel bir gelecek var merak etmeyin. Böylelikle,  bir düşünce,  bir yazı,  bir film ile idareyi maslahatçı, kıçını kaldıramayan politikacıların yapamadıklarını giderek sayımız artan bireyler olarak yapacağız.

 

Bizim barsağımız bir etoburun barsağından dört beş misli daha uzun.  Ünlü  Alman araştırmacı  Justus Liebig kardeşimizin  yüz seneden eski “et ottan üstündür” yanlışının artık farkına vardık ya gerisi çabucak gelir. Gülerek yazıyorum : birkaç yüzyıla kalmaz! Ben bu konuda çok yeniyim ama  filmde verilen bilgiyi araştırdığımdan yeterince ikna oldum.

 

Şunu şurasında yaklaşık sadece 150 yıldır zaten karbohidrat, protein ve yağlar ayırımının farkındayız.  Daha gidecek çok yol var. Çok ta umut için neden. Araştırmalara devam!

 

 

3 thoughts on “Eski ve Yeni bir Doping metodu!

  1. Birkaç literatür daha okuduktan sonra ve bir kaç telefonda fark ettiğim yanlış anlamayı önlemek için bir kaç satır ekliyeyim: ben hekim olarak hele hele atlet iseniz illa vegan olun demiyorum. Vejeteryen olmak bir seçim ve sağlıklı bir seçim. Müsabakalardan önce karnını et ile doyurmak da çok sağlıklı bir olay değil. Ama rekor düzeyinde profesyonel atletin genel beslenmesinde tabii ki ilave mineral ve vitamin ile uzun vadede dengeli beslenmesi önemlidir. Filim tek yönlü bir vegan propagandası gibi yapılmış. Cameron’un (Titanic)eşinin 140 Milyon dolarlık bezelye’den protein konsentratı yapma fabrikası olması da tek yönlü olması için belki bir neden.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s