Bir Şişe Su

 

 

 

 

 

ABD de yılda 35 milyar dolar şişe suyuna harcanıyor. Bu rakam bir şey ifade etsin diye orantılayın: Türkcellin piyasa değeri (TKC)  beş milyar USD altında. THY nin değeri,  Turkcell’in yaklaşık yarısı.

 

40 dolara hatta 59 dolara bir şişe su satabiliyorlar! Bir şişe su 300 küsur TL! Efendim Antartika’dan geliyormuş. Güzel bir şişe içinde satıyorlar ki çevre kirliliğine katkın olsun. Bu işin esas mucidi Fransızlar Perrier mineral suyunu, doğal maden suyu falan olarak dünyaya sattılar. Ve başarı ile de satmaya devam ediyorlar.  Fransa’dan nakliye olsun, karbon yükü bol olsun ki içtikçe neşelenelim. Şu an isteyene 8 TL ye Migrosta!

Özentinin sonu yok.

 

 

Antarktika’dan da gelen, musluktan da akan esasen H2O. Yersen! den esinlenerek, İçersen!

 

 

 

Musluk suyunu veya kuyu suyunu al. Filtreden geçir. İçinde hiçbir şey kalmasın, sonra tatsız olduğu için birkaç mineral ilave et ve millete sat.

 

 

Nestle’nin yaptığı da  tam olarak bu: yani sondaj kuyusunun suyunu satmak. Millet aldıkça sana ne?  Ama zemin suyu giderek azalıyor. Bir yöreden kuyu kazıp suyu bedavaya yakın paraya çıkart. Filtrele, içine birkaç mineral koy. Plastik şişeye koy, ki çevre kirliliğine katkın olsun. Sonra etrafa sat.  Yörenin suyu azalsın.

 

Kuzu kuzu alan oldukça bu devam edecek. Halbuki ayni filtrelemeyi kendin de musluk suyunda yapabilirsin.

 

Artık reklamlar ile yönetiliyoruz. İnsanlar inanıyorlar. Bazı doğruları satmak için bile reklam gerek.

 

Benim çocukluğumda sokaklarda sebil çeşmeler var idi. Artık yok. Bir çok hatırladığım tarla’da kuyular var idi. Artık yok. 6-8 metreye bir boru çakınca tulumba ile su alınırdı. Artık 80-300 metre derine boru çakmak gerek.

 

Lokantalarda 60 lı yıllarda su bedava idi. Şişe suyu için ilk başta para almak için zorlandılar. Artık herkes alıştı.

 

20 yıl içinde artık suyun ne kadar büyük bir sorun olduğunu hepimiz anlayacağız. Göllerin, derelerin  kuruması falan basit bir gazete haberi olmaktan çıkıp idrak edilen bir tehdit olmaya başlayacak.

 

Ankara’da musluklar aksın diye su  Kızılırmak’tan  çalınıyor. İstanbul için Trakya. İzmir’in suyu Manisa’dan, Akhisar’dan geliyor. Bu arada Bozdağ’daki kestaneler kuruyorlar.

 

Partilerüstü yaklaşım ve bilinç oluşturulması gerek. Kırk küsur  yıldır benzer şeyleri yazıyorum. Ben artık bıktım, usandım ve yoruldum.

 

Ama güzel olan tarafı genel bilinç seviyesi de anlamlı bir şekilde artıyor. Daha çok insan olan bitenin farkında.  Politikacılar da elbet fark edeceklerdir ve “bol çocuk” falan gibi sığ yaklaşımlardan vaz geçeceklerdir. Ben görecek miyim, bilmiyorum. Bu da Gözlem gazetesine bir veda yazısı olsun, bir iki kitap çalışmam olacak ve yapmak istediğim birkaç seyahat. Arada blog yazıları yazarım.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s