ABD Seçimleri Demokratlar, Biden zaferi!

 

 

 

Obama bile alenen  eski Başkan yardımcısı Biden’i desteklemedi Demokrat parti adayı önseçimlerinde.

Adam ak derken bak dedi. Örneğin “Güney Afrika’da Apartheid yüzünden tutuklandım” dedi. Tutuklanmadığı ortaya çıktı. Özür diledi. Üçüncü kez Başkan adayı olarak ortalara çıkıyor. Daha önce hiçbir eyalette seçim kazanamamıştı.  O kadar zayıf idi ki. Merkez oyları toparlarım diye bir milyarder (Bloomberg) aday oldu ve yarım milyar dolara yakın para harcadı. Biden in parası bitmişti.

 

İlk üç eyalette açık ara kaybetti.  ABDli yorumcuların aday konusu oldu.

Dördüncü Eyalette kazandı ve sonra  Süper Salı denilen 3. Martta diğer merkez adayların desteğini arkasına aldı ve yıktı geçirdi. 9 Eyalette birden birinci oldu. Tüm yorumcular yanıldıklarını kabul ettiler ve hayretlerini dile getirdiler.

 

Bu neticeden sonra para da sorun olmayacaktır Biden için ve arkadan esen rüzgar da. Obama tarafsızlığını koruyacaktır zevahiri kurtarmak için ve resmen seçildikten sonra Trump’a karşı olacak Kasım seçimlerinden önce sahada çalışacaktır. 77 yaşındaki adam gerçekten sürpriz yaptı. En genç aday olan Mayor Pete Buttigieg ona desteğini açıkladı. Delegeleri ile birlikte arkasında olduğunu söyledi.

 

Milyarder Bloomberg bu neticelerden sonra herhalde devam etmez. Yarış Biden ile Bernie Sanders arasında devam edecektir.
Demokratlar “ben demokrat bir soyalistim” diyen ve Demokrat parti üyesi  olmayan Bernie’ye karşı birleştiler. Uçan bir kuş sürüsünün havada aniden yön değiştirmesi gibi aniden güçler Biden’in arkasında birleştiler. Gençler Bernie Sanders i destekledi. Ama Texas’ta bile zafer Biden in oldu.

 

En azından sürprizi bol bir yarış ve bakalım önümüzdeki haftalar daha ne gösterecek. Bloomberg muhtemelen  çekilirken desteğini Joe Biden dan yana açıklayacaktır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s