Corona: TEST YAPIN ! Dezenfeksiyon neden önemli?

 

 

 

 

Bir Corona testinin maliyeti 12 TL ekonomiye milyara mal olurken, her birey hem sağlığı hem cüzdanı ile bolca öderken   ülkemizde tekelden test yapılması beceriksizlik mi desem? Yetersizlik mi desem bilemedim.  Halkın gerçekleri öğrenirse galeyana geleceğinden korkuluyor anlaşılan.

 

Nereden mi biliyorum 12 TL olduğunu? Yabancı basından  WHO testin kullanımını 19.Şubatta yayınladı bakınız: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/protocol-v2-1.pdf?sfvrsn=a9ef618c_2

 

 

100 testlik kit  160 Euroya Berlin’deki virolog Lund her hafta milyondan fazla test kiti satıyor.

 

Özel laboratuvarlar 100 tl ye yapsalar bile talebe zor yetişirler. Ama yasakmış. Prince Charles positif çıkınca halk sordu neden ona yapıldı da normal halkta yaygın yapılmıyor diye?!

 

Biz ise daha yer belirterek hasta sayısı veya ölü sayısını bile paylaşmıyoruz.

 

“İspanya’da İtalya’da Çin’den fazla hasta ve ölü sayısı var”  denilmesi Çin’de “tekel” bölümünün daha da sıkı olmasından muhtemelen.

 

Testin çok sayıda yapılması neden önemli?

 

  • Geçirmiş olanlar tespit edilir. Onlara bir kısıtlama uygulanmadan “çalışanlar safına katılır ve ekonomiye katkıda bulunurlar. Ekonomiyi tekrar canlandırmak gerek.

 

  • Büyük aileler, bakım evleri, yurtlar, yatakhaneler ve hapishanelerde, tedbir almak kolaylaşır.

 

Tüm yaşamda ve ikili ilişkilerde olduğu gibi, ticarette, politikada ve bilhassa bilimde güven çok önemli. Tahmin etmek veya mış gibi görünmek yerine bilmek tabii en sağlıklısı.

 

Yukardaki cevapları daha kolay anlaşılsın diye açayım. Hastaneden covid testi müspet olan hekimler mi baksın istersiniz hastalara yoksa menfi olanlar mı? Tabii ki müspet olup hastalığı atlatmış olanlar, bir daha hastalanmazlar çünkü.

 

Hastalanmamış olanlar başka servislerde çalışırlar. Kaç yaşında olursa olsun antikor geliştirmiş olanlar normal yaşama devam edebilirler – çünkü bir risk taşımazlar.

Bu evde kalma ile ilk zirveyi biraz yassılaştırabilsek bile önümüzdeki aylarda daha bir çok daha küçük zirve gelecek korkarım. Eğer tabii  yok sayarak ve kafayı kuma gömerek bu salgını atlatma stratejisi gütmüyorsak.

 

 

Tüm yapıcı kritiklere rağmen ne kadar ekmek o kadar köfte. Bu malzeme ile bu kadarına şükretmek gerek. Gezegen önemli bir sınavdan geçiyor. Türümüz  türlü her eksik ve kötü alışkanlıklara rağmen iyi bir sınav veriyor.

 

 

Dezenfeksiyon konusuna geline mikrop yükünü azaltmak demektir.  Yani sterilizasyon gibi yok etmek demek değildir.  Virüs sayıları azalınca nasıl olur benim bildiğim bir çalışma yok ama vibrionlar için var, örneğin 3-5-1000 kolera vibrionu yutsanız bir şey olmaz.. Kritik sınır 300.000 dir .  Daha azını vücut  ve kısmen vücuttaki diğer mikroplar hallediyor- Biz 70 li yıllarda  Ultraviyole şuaları ile  ile çalışırken hep 100 de yüz mikropsuz ortam hayali ile çalışırdık. Artık biliyoruz ki  mikropsuz insan zaten olamaz. Yaşam hep mikroplarla iç içe.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s