Corona gölgesinde ABD Seçimleri :   Demokrat Parti Yıldızı Andrew Mark Cuomo

 

Önümüzdeki  Kasım ayında Trump dört yıl daha iktidarda kalacak mı belli olacak.  Demokratların aday ön seçimlerinin ilklerini ABD de iken izleme fırsatım oldu.  İnanın son derece başarılı bir şekilde çalışanlar var, Trump ikinci dönem seçilsin diye.

 

 

 

İlk başta en başarılı aday adayı Bernie Sanders idi. Adam Demokrat değil, Bağımsız bir senatör. Musevi, kendisini Demokrat bir Sosyalist olarak tanımlıyor.

Geçen yıl  kalp krizi geçirdi. Seçilirse 79 yaşında en yaşlı başkan olacak.  2016 da Hillary Clinton’a  karşı kaybetti. Eski başkan Carter çıktı 80 li yaşlar Başkan olmak için çok yüksek yaşlar diye beyanat verdi.  Obama “yaşlılar geri çekilmeliler” dedi. Hillary Clinton “mecliste ve senatoda Bernie Sanders’ın tek arkadaşı yok “ diye geçen ay  konuştu. Ben ise kasabalı kafam ile sadece şaşırarak bakıyorum. Adayların çoğu artık “çekilip bir genç insana mentorluk yapsalar” daha iyi olur denilecek yaştalar. Bu kadar bitmez hırsa hayret!

 

Diğer bir aday  Obama’nın sekiz yıl Başkan yardımcılığını yapmış olan gene ileri 70 li yaşlarda birisi; Biden. İsmini tekrar unutabilirsiniz çünkü şansı yok. Şansı olmadığı da 3 Martta “Süper Salı” denilen  ülkenin  demokrat nüfusunun 3 te birinin oy kullanacağı aday adayı seçiminde herhalde tescil edilecektir.

Obama bile alenen  eski Başkan yardımcısı Biden’i desteklemedi Demokrat parti adayı önseçimlerinde.

Adam ak derken bak dedi. Örneğin “Güney Afrika’da Apartheid yüzünden tutuklandım” dedi. Tutuklanmadığı ortaya çıktı. Özür diledi. Üçüncü kez Başkan adayı olarak ortalara çıkıyor. Daha önce hiçbir eyalette seçim kazanamamıştı.  O kadar zayıf idi ki. Merkez oyları toparlarım diye bir milyarder (Bloomberg) aday oldu ve yarım milyar dolar para harcadı.

 

İlk üç eyalette  Biden açık ara kaybetti.  ABDli yorumcuların aday konusu oldu.

Dördüncü Eyalette kazandı ve sonra  Süper Salı denilen 3. Martta diğer merkez adayların desteğini arkasına aldı ve yıktı geçirdi. 10Eyalette birden birinci oldu. Tüm yorumcular yanıldıklarını kabul ettiler ve hayretlerini dile getirdiler.Tüm aday adayları onu desteklemeye başladı. “Aman Bernie olmasın” diye.  Artık Biden  neredeyse tek aday konumuna geldi. Ancaak Corona krizi patladı.

 

Andrew  Cuomo  62 yaşındaki New York Valisi  ve esas lider olduğunu  Corona krizi  anında ispat etti. Bu önümüzdeki Kasım ayı seçimlerine yansır mı bilmiyorum. Bildiğim bir şey halkın gönlünü fethettiği ve mantıklı izanlı bir şekilde olaylara müdahale ettiği.  Gönüllerdeki aday olduğu kesin ama Demokrat Parti konvansiyonuna yetişir mi? Bir dahaki seçimlerde mi aday olur bilemiyorum. Ama önümüzdeki yıllarda ABD de dikkat edilecek adaylardan bir olacağı kesin.

 

Bana Helmut Schmidt i hatırlattı. Kuzey Almanya’daki sel felaketinde bir senatör olarak  o denli başarılı olmuştu ki. Ardından 1974 de Şansölye seçildi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s