Corona -Zart 22.03.20 saat 11

 

 

 

Çok yerinde bir karar aldı hükümet. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkmasını kısıtlayarak.  Eksik tarafları doğal olarak var. Gezegenimiz deki hemcinslerimiz de gayet güzel bir reaksiyon veriyor genelinde.

 

Kim bundan bir ay önce dünyanın böylesine bir reaksiyon gösterebileceğine ihtimal verirdi?

 

Eksikler var doğal olarak 65 yaş ve üstü kısıtlamasında. İki gün önce böylesine bir kısıtlamanın mantıklı olduğunu yazmıştım.  Evdekilerin saat başı 250 adım atmaları ve günde bir kez 20-30 dakika kültür fizik yapmaları önerilmeli.  Tüm kararlar tek elden paylaşılmalı. Bir kısıtlama İç işleri bakanlığından diğeri (mangal yakmak) Tarım bakanlığından değil.

 

Belki ilerki günlerde bu kısıtlama saat 17-19 haricinde diye düzeltilir. Ve bu saatlerde diğer yaş gruplarına kısıtlama getirilebilir. Böylelikle bu yaş grubu da yürüyüşe çıkabilir. Bu kültür fizik vs gibi gereksinime TV lerimiz de değineceklerdir ve programlar düzenleyeceklerdir umarım.

 

 

Trump malaria ilaçları konusunda bir tweet attı. Nijerya’da bu ilaçları alanlar aşırı dozdan öldüler.

 

İzan insaf ve sükunetle davranmak gerek. Bazılarının ağırbaşlılık ve izan kimyalarına aykırı galiba Başkan olsalar bile.

 

 

Türkiye’de dün itibariyle 25 kişi öldü bu konu ile ilgili. 21 i korku ve aptallıktan- saf alkol-ispirto içimişler -4 ü de corona’dan. Bugün sadece virüsten Sağlık bakanı beyanına göre 21 kayıp vermişiz.

 

Önümüzdeki günlerde çok iyi haberler geleceklerdir. Bu konudaki 6. yazım,  bu kadar yazmamın sebebine de kısaca değineyim. Belki 22 yaşımdan itibaren havadaki mikroplar ve UV şuaları ile dezinfesiyon konusunda deneysel doktora yaptığım için. 1970 li yıllarda Almanca’dan çevirerek “damlacık enfeksiyonu” tabirini hakkında bilimsel yazılar yazmıştım Bu tabir tuttu. Daha önce bu tabiri  kullanan var mıydı bilmiyorum,  bir tez konusu olabilir. O ve 80 li yıllarda UV  ile su dezinfeksiyonu konusunda yayınlar ve çalışmalar yaptım Çok yaygınlaştı apartmanlarda bile UV dezinfeksiyonu uygulayanlar var . Bir ara barajlarda bile uygulandı. . Yani düz bir Dahiliyeci-Nefrologdan daha fazla bu konular ile aşinayım. Bu uv ve su dezinfeksiyonu sonra çok yayıldı. İlk ayaklara giyilen bilhassa dişçi muayenehanelerinde vs de uygulanan ayaklara takılan poşetler üzerine yayınlar yaptım. Birkaç on yıl tüm dünyada kullanılan Gigasept ise endoskopi dezinfeksiyonunu öneren ekipte idim vs..En azından bu davada bol ön safhada çalıştım.

 

Çok trajikomik hikayeler de duyuyorum. Veliefendi hipodorumunda girişte ateş ölçülmüş. Ölçülen dereceler kısmen 33.5 – 35 gibi kayda geçmiş. Ölçenler korkudan uzaktan ölçtükleri için. (Normali 36.7 derece)

Covid 19 tahlilleri kısmen yanlış negatif  ve yanlış  positif de çıkıyormuş. Bu tür sorular ve kargaşa daha birkaç hafta devam edecektir.

 

Burada detayına girmemin abes olacağı bazı bürokratik nedenlerde aşı çalışmaları çok gecikiyor. Can derdinde olunca epeyce hızlı olarak gönüllülerde aşı denemeleri yapılmaya başlandı bile. İlk tahminlerimde daha önce bir aşı geliştirilecektir.  Tekrar kısaca birkaç habere değineyim ve altyapısına.

Alsas’da (Fransa) 75 yaş üstündeki  hastaların  solunum cihazlarına bağlanmaması kararı alınmış. Almanya sınır da gelenleri almamaya başlamış.

 

Doğal olarak sert tedbirler ve hazin hikayeler de olacaktır. 1970 li yıllarda RNA virüslerinin “canlı” sayılıp sayılmayacağı felsefi olarak tartışılırdı.

Artık “canlı” sınıfındalar.  ve dudak uçuğu esasen  jenital uçuk veya zona ve suçiçeği minimal farklılıklarla ayni aileden.  Yani biz virüsler ile beraber yaşıyoruz.

 

 

Triaj denilen şeyde de cephedeki hekim veya savaştaki karar  kademesi 75 yaşın üstünü solunum cihazına almama gibi kararlar alabilir. Cephedeki hekim bir şey yapmasa da yaşayacak olanlara dokunmaz. Çok caba sarfederek kurtarması imkan dışı olana da. İşgücünü verimli bir şekilde harcayacağı hastaların tedavisine yönelir.

 

Bu arada kurunun yanında yaş da yanar. Esasen tüm bunları harmanlayınca bile türümüz başarılı bir sınav veriyor bu günlerde ve her gün  ve her saat daha güvenilir ve net bilgilere ulaşacağız. Mühim olan bolca test yapılması. Ben test yaptırma gayretinde olmadım , çünkü iyiyim atlattığım gripal enfekt ne olursa olsun. Yani triajda koy kenara olacak alt gruptayım.  Fazla maydanoz olmaya gerek yok.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *