Bir “Corona” vakası ve sorular

 

 

Birkaç gündür tipik bir soğuk algınlığı ile evdeyim. Hafif yükselen ateş, boğaz ağrısı, öksürük, adele ağrısı. 24.Şubatta  ABD den, Münih üzerinden yurda döndüm.

 

15 gün geçtikten sonra söylediğim semptomlar başladı ve 5. Gününde de atlattım sanıyorum. Yani hafif bir viral enfeksiyon. Artık geçti geçecek gibi. Epey daha kötüsünü geçirmişliğim var.

 

Herkes gibi  evimde kendimi izole ettim.

 

Döndüğümden beri İran’da, İtalya’da olan enfeksiyonun bizde olmamasının mümkün olmadığını yazdım.  Öyle  gümrük, bayrak, vatan  falan ile çalışmıyor virüsler. Sonra bir gece ansızın bizim Sağlık Bakanlığı da “ilk” vakayı paylaştı. Ve bizde de diğer ülkelerde yapılanlar yapıldı. Sürünün dışında kalamazdık! Daha önce de yazdım:   “Corona virüsüne laboratuvarda  az bakınca, az sayı bulunuyor. Dolayısı ile  bir çok ülkenin yaklaşımını hafiften devekuşu yaklaşımı veya kafayı kuma gömmek olarak izah edebiliriz.”

 

 

Birkaç farklı hissimi paylaşayım: birincisi ülkemde olduğumdan çok mutluyum. Galapagos veya başka bir yerde de kalmak vardı. Bildiğim tanıdığım insanlar arasında bu hafif hastalığı atlattım.

 

İkinci düşünce:  bu  geçirdiğim viral hastalık Corona mı değil mi bilmiyorum.  Tahlil yapılmadı. Dışardan mı geldi? Döndükten 15 günden fazla geçtikten sonra başladığı için sanmıyorum. Burada edindim bu  virüsü muhtemelen. Ve bu virüs acaba 3-4 aydır burada mı? Aralıkta , Ocakta gripal enfeksiyon geçirenler ne geçirdiler?  On binlerle tahlil yapmadan bu sorulara köklü bilimsel bir yanıt vermek mümkün değil.

 

Üçüncüsü  1 martta yapılması gerekenleri yazdım neden sağlık bakanlığı iki hafta sonra önlemler aldı?

 

Dördüncü düşünce sürü güdüsü ile alınan önlemler ilkel. Her ülke sınırlarını kapatıyor. Saçma sapan bir önlem. Eğer 65-70 yaş ve üstündekilerde daha ciddi bir tehlike var ise bu karantina olayını 65-70 yaş üstü ile sınırlamak, el yıkama ve sosyal mesafe konusunda bilgi verilerek daha  doğru olurdu ve dünya ekonomik sistemi de çökmezdi.  Küçük ve orta boy işletmeler en büyük zararı görecek. On milyonlarca işsiz. Daha munis ve söz dinleyen insanlar. Çoksesliliğe ve çeşitli düşüncelere bir darbe.

 

Komplo teorilerine inanan bir insan değilim. Ama Netflixdeki dokumenter dizide  1918 salgınının “yüz milyondan fazla” insanın öldüğünü  dinleyince  ve Vikipedide benzer rakamları görünce sürü güdüsüne  planlı bir hitap ve bir yönlendirme çabası var mı diye düşündüm. Bilimsel olarak 40 milyon daha doğru bir tahmin. Neden bu kadar abartma gereksinimi? Neden bu dezinformasyon?

 

H1 N1 ve A virüslerinde on binler öldü, bu kadar histeri olmadı. Neden şimdi? Kağıt ve metal paradan otomatik ödemeye geçme altyapısı mı? Her şey daha iyi kontrol edilebilir o zaman sürüyü güdenlerce!  Orwell’i anmadan geçemiyorum. Daha önce de 8-10 bin insan öldü. Şimdi de.  Tüm tedbirler 15 gün sonra 65-70 yaş ve üstü birincil hastalıkları olanlar  için ve testi pozitif çıkıp da virüsü yayma olasılığı olanlarla  hala da sınırlandırılabilir.

 

 

WHO istatistiklerine de kolayca inanmıyorum. İyi para ödenen işlerinden olmamak için her türlü istikamette yönlendirilmeye uygun takım elbise giymiş bürokratlar netice itibariyle.

 

Daha çok üzerinde düşüneceğimiz bir toplumsal süreç içindeyiz. Tahminen önümüzdeki yıl ocak ayında istatistikleri aşan bir doğum oranı ile karşılaşacağız. Bu arada  medya maydanozlarını izleyeceğiz.  Sistemin para denilen olaydan vaz geçişinin ilk ayak sesleri mi?  Hayırlı karantinalar.

 

2 thoughts on “Bir “Corona” vakası ve sorular

 1. O 15 gün ne yedin ne içtin aşı serum ilaç yemek. O beni ilgilendiriyo .. kopya çekecem

  19 Mar 2020 Per, saat 10:11 tarihinde Mahmut Tolon şunu yazdı:

  mtolon posted: ” Birkaç gündür tipik bir soğuk algınlığı ile evdeyim. > Hafif yükselen ateş, boğaz ağrısı, öksürük, adele ağrısı. 24.Şubatta ABD > den, Münih üzerinden yurda döndüm. 15 gün geçtikten sonra söylediğim > semptomlar başladı ve 5. Gününde d” >

  Like

 2. Mahmut Bey önce geçmiş olsun. Okudukça şunu anladım. Aralık ayı sonunda Ankara dönüşü benzer bir gribi ben de geçirmiştim. Yazınız çok doğru tespitler içeriyor. Resesyon ve yeni hesaplar, yeni ufuklar şahane. Coronado bahane. Sağlıkla kalın. Şehrazat Mercan

  iPhone’umdan gönderildi

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s