Yalan ötesi, Yarı Doğru: Husky ve Kıyma (Mincemeat) Operasyonları

Beni aldatırsan ayıp sana, ikinci kez aldatırsan ayıp bana der bir İngiliz deyimi.

Ama biz habire aldatılan, aldatan mahluklarız. Gelin sizi eğlendirmek için ikinci dünya savaşından bir aldatma hikayesi anlatayım.

İnsanlar alınıyorlar aldatmaca var deyince.

Halbuki:  “Yalan dünya abicim (ablacım),  güzel elbise, hatta parfüm  bir gizleme saklama ve aldatmaca değil mi?”

İkinci dünya savaşında ABD ve İngilizler Sicilya’ya çıkartma (Husky Operasyonu)  hazırlığı yaparlarken Almanları İstihbaratını aldatmak için bir hayali binbaşı Martin yaratırlar. Hatta  Binbaşının bir de hayali sevgilisi  vardır. Kimliği ve özgeçmişi eksiksiz yaratılmıştır. Sevgilisi Pam de aslında bir istihbaratçıdır. Birleşik Kırallık arşivlerinden fotoğrafı ise artık vikipedidedir ve ölünün üstünden bir evrak çantası ile çıkar.

Binbaşı Martin’in sevgilisi Pam

Kıyma operasyonu bizim 1960 darbesinden önce yayılan “öğrencileri kıyma yaptılar, asfalta gömdüler şayiası (yalanı) ile ayni ismi taşımaktadır ama epeyce daha detaylıdır.  Yanıltmaya göre birleşik güçler Yunanistan üzerinden istilaya başlayacaklardır ama yanıltmak için Sicilya üzerinden çıkartma yapacakmış gibi de bir operasyon düzenleyeceklerdir (Husky).

Böylelikle gerçek Husky başlayınca birkaç mesaj yakalarlarsa  Alman istihbaratı bunun fake bir çıkartma olduğuna inanacaklardır.

Neyse uzun hikayeyi internetten merak eden okur. Bir berduş ölüsü Binbaşı Martin olarak giydirilir ve bileğindeki yanlış bilgileri içeren evrak çantası ile İspanya kıyılarında paraşüt açılmamış da ölmüş gibi bırakılır :17 Nisan 1943. İspanya o an savaşın müdahili değildir ama Alman istihbaratı orada cirit atmaktadır. Birkaç gün sonra uyduruk Binbaşı Martin Times gazetesinde “Şehitlerimiz” köşesinde yerini alır.

Olay İngilizlerin planladığı şekilde gelişir. Almanlar evraklara inanırlar. Ve işin ilginç tarafı  bu aldatmacanın aylar sonra farkına varan Almanlar savaşın takibeden yıllarında gerçek istihbarat bilgileri ellerine geçtiğinde de “fake” olarak değerlendirme hatasına düşerler.

Bu operasyonu düzenleyen Montagu, Amiral Godfrey ve yardımcısı Teğmen Flemming dir. Sonra James Bond romanları ile ünlü olacak İan Flamming!

Şimdi soruyorum size bu hikaye uydurmaca mı?  Yoksa gerçek mi? Vikipedi ‘de yukardakine benzer bilgi bulunca gerçek olacak mı? Yoksa James Bond falan diyerek fazla mı abarttım? Ayrıca malum:  “Avrupa’da yalan var, bizde yalan yok!” Abicim!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s