ABD Seçimleri Bitti. Afrika’yı aratan CNN haberciliği

TV haberlerinde Batı Avrupa ve Orta Doğu ile Afrika TV leri arasında anlamlı bir fark vardır.

Batı’da haber kısa ve öz verilir. Bizlerde epey tekrar vardır. Afrika’da genelde her şey 3-4 defa tekrarlanır. Lastik gibi uzadıkça uzar. Ayni şey tekrar tekrar tekrar çiğnenir.

ABD seçimlerinde Afrika yönteminden beter  bir habercilik yapıldı. Hele CNN international işin cılkını çıkarttı.

Tamam, anladık ABD başkanı önemli her saat başı, veya iki saatte bir beş dakika  haber ver. Sonra da değerli TV zamanını başka konulara ayır. Dünya’da haber mi yok? Yahu Covid pandemisi var. Günde yüzbinden fazla insan sadece ABD de positif çıkıyor!

Bir çok eyalette sandıktaki oylar baştan sayıldı. Sonra posta ile gelen oylara geçildi. Doğal olarak Corona’dan korkmayan cesur Cumhuriyetçi ve Trumpçu ABD liler sandıkta oy kullandılar. Önce Trump bir çok yerde önde çıktı. Sonra posta oylarına geçince az daha fazla okumuş bir kesimi temsil eden Demokratların oyu arttıkça arttı.

Trump zaten daha önce belirttiği gibi kargaşa çıkartmak için seçim neticelerine gölge düşürmek için elinden geleni yaptı. İşi kadıya taşıdı.

Trump’un hakkı Trump’a ABD nin milliyetçi kesimini çok iyi okuyor. Haftalar, aylar sürecek davalar söz konusu olabilir.

Trump çok rahat yalan söyleyebiliyor. İnanan da çok. Ama mızıkçılık bir yere varmayacaktır. Varırsa zaten ABD hukuk sisteminin çökmesi demek olur. O da iç savaş demek olur.

İşin komik tarafı kendi oğulları birkaç özel kilise lideri dışında pek Trump’a inanan yok. Cumhuriyetçiler kaybetmeyi kabul yerine susup kenarda duruyorlar. Nixon yalana başvurduğunda birkaç Cumhuriyetçi Senatör gidip “artık yenilgiyi kabul etmesi” gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi de tahminim birkaç Cumhuriyetçi “artistlik yapma süresinin bittiğini” söyleyeceklerdir. Bu da sanıyorum ayın 10una kadar  Georgia, Pennsylvania, Arizona ve Nevada neticelerinin açıklanmasından hemen sonra olur.

Elveda Trump. Hoşgeldin Biden. Bakalım bize ne kadar hoş gelecek? Çok eğlenceli bir başkan idi Trump. Süresi bitti. Ona açılan davalar da kolayca biter mi? Bilemem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s