2021 Sağlıklı, Aşılı, İnternetli Günler

Bu yıl büyük çoğunluğumuz aşı olacağız.  Bedava veya para ile. Devlet Çin aşısını getirmeye başladı bile.

Diğer aşılar da Pfizer Biontek ve Moderno sanıyorum belirli merkezlerde, belki bazı eczanelerde para ile sunulacaktır.  Hepsi iyi aşı,  ben konservatif olduğumdan Çin aşısını tercih edeceğim.   Aşı uzmanı olduğumdan değil. Sadece daha eski ve bilinen bir teknoloji ile üretildiğinden. Belki de önümüzdeki aylarda tek doz aşının bir anlamlı bir fark yarattığını anlayacağız. Evde kolayca test yapabilir hale geleceğiz.

Corona hastalığını anlamaya başlıyoruz. Birkaç yıl sonra daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Dünya olarak “kapanarak” 2021 e gireceğiz. İşin komik tarafı kadınlarda hicab olmalı,  olmamalı derken erkekler de hicaba girdi bu virüs sayesinde.

Eve girince terlik giyme alışkanlığımız örneğin kanımca eski veba salgınlarından kalma bir alışkanlık. Sanıyorum eski bulaşıcı salgınlardan kalma bir alışkanlık da peçe vs. gibi giysiler. Sonra sonra erkek egemen dünyanın bir dışavurumu haline gelmiş.

Aşılarda çip var falan gibi saçmalıkları duymaya devam edeceğiz. Türümüzün komplo teorilerine merakı 2021 de de sürecek. Bu sürü psikolojisi ile yaşamaya devam edeceğiz.  Malzeme bu. En azından “çoğunluğun sağduyu ile davranması” umut için bir neden! 

Dünyadaki genel duruma bakınca Covid’den birkaç misli insan  hala açlıktan ölüyor.  Fakat iyimser bakmamız için bir neden var.  Artık insanlar giderek “bakabileceği kadar çocuk yapma” kararında birleşiyor. Politikacılar kısmen ne kadar propaganda yaparlarsa yapsınlar.

Bu yüzyıl içinde ilk kez türümüzün dünyadaki nüfusu azalmaya başlayacak. Bu da doğal denge için bir umut. Kaynaklar daha iyi dağılabilecektir.

İyi haber: İnternet bu salgında “ayakta kaldı” giderek daha iyi kalitede olacaktır ve internette toplanma alışkanlığı da artacaktır.

Sadece internetin çevreye tamamen zararsız olduğu varsayımından da vazgeçmemiz gereğini anlayacağız. Talat Çiftçi bu konuda güzel bir makale yazdı.  Kolayca bulabilirsiniz. Okumanızı öneririm. İnternet sunucuları ayni süre içinde Havayolları kadar karbon ayak izi bırakıyorlar!  Çok daha fazla insana hizmet veriyorlar ama  her kişi,  kime neden,  neyi internetten yolladığını düşünmesinin faydalı olduğunu anlayacak. Bu kaynağı da daha dikkatli kullanmamız gerektiğini fark etme  sürecindeyiz.

Aşı’nın etkisini  görene kadar 2021 ilk altı ayında maskeli olacağız.  Bez maske halk için yeterli. Bu konuda you tube da bir kısa sunum bile yaptım.  Önümüzdeki yaz turizm endüstrisi falan tekrar canlanacaktır. Yaşamı daha derin bir farkındalık ile sürdüreceğiz. Birisi geçen sene maskeli bir şekilde  banka’daki kasa’dan  para çekeceğimizi söylese inanmazdık.  Mutlu bir yıl dilerim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s