Doğa, Bilim, Mafya ve Arabesk

1970li yıllarda insan vücudundaki tüm mikropları tanıma ve hepsini bir şekilde faydalı veya zararlı diye sınıflandırma derdinde idik.   Hastanelerdeki tüm mikroplara da “savaş açmıştık”.

  Sonra anladık ki insanda mikrop biterse, yaşam da biter.   İnsan veya hatta yaşam  mikroplar ile bir bütün. Bu arada son aylarda  “evrim yok” diyenler bile bolca virüs “mutasyonundan” bahseder oldular.

Nasıl Fransızların asil hırsız Arsel Lupen i var ise veya İngilizlerin Robin Hood’u bizim de üç buçuk kitap okumuş veya üç beş kitap okumuş (hangisini tercih ederseniz) nurtopu bir “suç örgütü liderimiz oldu.   Sedat Peker sonunda aklına geleni söylemeye başladı ve bu coğrafyada sıkça görüldüğü gibi lafın şehvetine kapıldı. Yani Logorrhoe veya laf ishaline yakalandı.  Ben geçen gün twitterde takibi bıraktım. Bir şekilde “abileri ile anlaşmıştır”  herhalde. Gene de ayni süreçte dünya basınında yer alan başka bir “mafyatik” tip olan Leon Termedyan’dan sanırım daha ünlü oldu “bizimki”. Leon Bey Kardeş Sezgin Baran Korkmaz ve Mormon biraderler kapsamında dünya basınında lüks araçlar ve hediye villalar ile yer aldı.

Sonunda insanlar “bilim insanı” olarak ünlü olabilirler.       Futbolcu olarak, artist,  devlet adamı veya güreşçi olarak.  Bilim insanı olarak  ünlü olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci’yi gördük. Dünya çapında bir organizasyon için Pfizer ile anlaştılar. Sessiz sakin, kendi konuları hakkında demeç verdiler.

Bazılarının kanında yıkanmak falan gibi söylemleri bulunan altın zincirli Sedat Peker ise her konuda demeç vermeye başladı.  Rol modeli seçme özgürlüğü var.  Ona özenenler olacaktır, Özlem Hanım veya Uğur Bey’e..

 Sedat Peker korku ile  sandıkta seçim alma.. seçim çalma  umudunda olanların planlarını epeyce sekteye uğrattı sanırım.

 Ama sahne  yepyeni olaylara gebe idi. Küçük Emrah’ı bile kıskandıracak bir şekilde iki “bembeyaz” Türk gazeteci birbirlerine girdi ve sonra anlaşılan barıştırlar.  Zihinlerde kalacak olan söylem herhalde taraflardan Uğur Dündar’ın “cenazeme gelmesin “ demeci oldu.  Bu arabesk söylemler tarihinde  herhalde  başlı başına bir doruk noktası idi.

İşte böyle, toplumda  rol modelleri oluşuyor ve  odaktaki sahne ışığında bu modeller  eriyor,  parıltılarını kaybediyor veya Şahin ve Türeci örneğinde olduğu gibi parlaklığı

 koruyabiliyorlar.

Bu arada yaz ve sıcak ile, Covid ile boğuşma dönemini geçiriyoruz. İnsanlar kısmen yaşamın kıymetini anlamaya başladı. Bu virüsü önümüzdeki kış daha iyi tanıyacağız. Bu şokun etkilerini önümüzdeki yıllarda da korkarım yoğun olarak hissedeceğiz.

One thought on “Doğa, Bilim, Mafya ve Arabesk

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s