Greta haklı!

Greta Thunberg bas bas bağırıyor: yaptıklarınız Bla bla bla! Çözüm de zor değil, sadece yaklaşımımızı değiştirmemiz gerek.  Her insanın bir çocuk hakkı olması karbon sorununun da çözümüne yönelik en önemli adımlardan biri olur, türümüzün  hayatta kalması için de!

grayscale photography of three wise monkey figurines

Gezegen elden gidiyor ve bu boş bir korku da değil.

Anlayan anlamayan fikir beyan ediyor.  Yöredeki doğum oranı 1.7 iken göçmenler gelip ortalama 5 çocuk doğurunca sistemler çöküyor.   Her insanın tek çocuk hakkı olması bir çiftin iki çocuk hakkı olması demek.   Uygulaması da zor değil.  Bunun çözüme yönelik en önemli adım olduğunu anlayınca!    Kültürel istilalar son bulacaktır.  Düşünün ABD de hala, tek başına koşmaya çıkan bir siyahi beyaz bir mob tarafından günümüzde linç ediliyor.  Ahmaud Arbery  1865 de  sona erdiği sanılan iç savaşın ve siyahi köleliğin zihinlerde daha hala devam ettiğini gösteriyor bize!  İşin hoş tarafı siyahiler göçmen falan değil, çoğunluk  yüzlerce yıl önce köle olarak getirilmiş!

İsveç’li Türk’ten korkuyor. Türk ise Arap’tan! ABD nin nüfusu değişiyor. Türkiye’nin, Almanya’nın nüfusu değişiyor. Kültürler değişiyor.  Bunun çözümü nüfusu kontrol etmek.

Uygulaması saf tuttuktan sonra kolay.   Dehşet senaryolarına falan gerek yok hepimizin ortak  çıkarına olacak bir karar.   Yapmaz isek daha çok sayıda Arbory çeşitlemeleri, ikiz kuleler göreceğiz korkarım. Zaten az izan ile yaklaşırsak araç kullanmak için ehliyet gerekirken çocuk doğurmak için baz bilgi gereksiz olması inanılmaz bir lüks.

Uzaya seksen yaşında adamlar falan yollayarak da çözüm elde etmemiz daha çok sayıda on yıllardan sonra o da belki umut ışığı verebilecek bir yöntem. Yani gezegeni berbat edip uzaya kaçmak bir çözüm değil.

Sadece Grönland da tüm dünya  deniz sularını 5-6 metre  yükseltecek buz var ve bunlar görülmemiş hız ile eriyorlar. Milyardan  fazla insan evsiz kalacak. Sahil kentlerini   su basacak. Bu şaka falan da değil. Milyonlarca insan sefil bir şekilde ölecek.

 Üç  çocuktan sonra kısırlaştırma mı? Evet gerekirse öyle.   Her kişinin hakkı nüfus cüzdanında olacak. Bunu devredebilecek. Nüfus on yıllarda hafif azalacak ve stabil bir seviyede oturacak. Bunu Bias is beautiful Swansong for Common sense , Önyargılar güzeldir, Kuğu şarkısı kitabımda detaylıca yazdım.  Dramatik bir olay değil.  Kuğu efsaneye göre ölmeden son bir şarkı söylermiş. Bizler de 37 katlı bir binadan düşerken 3.kata kadar geldik ve hala eski alışkanlıklarda israr ediyor ve bol laf salatası ile hamaset ile : ‘Bakın hiçbir şey olmadı!’ ‘Felaket tellallarına inanmayın’ diyebilecek kadar saf bir türüz.

İkiz kuleler ve Arbery’nin, George Floyd’un  ölümü ise dramatik. Her bin siyahi çocuktan  biri polis tarafından öldürülüyor ABD de! Susuzluktan ölmek de dramatik, milyardan fazla insanın sellerden göçü de! Orman yangınları da!   Türümüzü tek organizma olarak görün: o kadar şişmanlamış ki şeker hastası olmuş. Zayıflamaktan başka çare yok.  Veya sadece yarım saat dünya haberleri izleyin.

Silkinip uyanma vakti geldi mi?  En etkin tek adım nüfus kontrolü.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s