Kadın Erkek, Türkiye’de iki Fark

unnamed

Uzun yıllardır bu ülkede yaşayan, bu ülkeyi sevip buraya yerleşen  yabancılarla konuşunca,  uzunca  dışarda yaşayıp, yani ABD de  yaşayıp dönenlerin, Alamancıların, Bulgaristan göçmenlerinin, ülkemizde gözlemlediği  batı kültürüne göre farklı olan Türkiye’ye has iki kültürel fark  var. Bu tabii bir genelleme yazısı o nedenle istemezseniz üzerinize alınmayın değerli okuyucum.

Bunlardan  biri ise  genelde tüm kültüre has.

Büyük çoğunluğun kültürü olan şey:  tüm çocukların ama bilhassa erkek çocukların şımartılması.    Okumuş okumamış, beyaz Türk, sarı, siyah mor fark etmiyor.  Bilhassa erkek çocuklar öylesine şımartılıyor ki askerdeki eğitim olmaz ise 3 metre kare paspas yaptım diye işi bırakan mı istersin, otuzlu yaşlarında ‘Ben böyle emir almaya  alışkın değilim’ diyenine erkek çocuklar kompleksli yetişiyor.  Askerlikte bu kısmen ütüleniyor ama ütüleniş biçimine göre kırışıklıklar ütü yanıkları  kalabiliyor. Paralı askerlikte bu ütüleme de olmuyor.

Kadına şiddetin temelinde  de de bence kısmen  bu aşırı şımartmanın getirdiği açmaz  yatıyor.

Beyaz Türklerde bu : ‘şımartıyorlar, şımartıyorlar sonra çocuk  psikoloğuna koşuyorlar’ raddesinde. 3 yaşındaki çocuğun anne babayı dinlememesi!   Esasen çocuk değil de anne babanın psikoloğa gitmesi gerek.

Batıda genelde çocuk 18 yaşında erişkin olup  para işlerinde başının çaresine bakma hissi olurken burada bu ekonomik koşullardan dolayı da oluşmuyor.  Genelde şimdi eski kuşağa  göre de daha uzun süre ‘çocukluk evresi’ yaşanıyor.

Yabancı kültürlerde yaşamış olanların ikinci ortak gözlemleri ise  ‘Beyaz Türk kadınının’ beklentileri..   Batı’daki hemcinsi gibi kültürel olarak  kadın haklarının alınmaması ve tam tersine verilmesi sanki farklı bir yaklaşım ortaya çıkartıyor.  İkinci dünya savaşına girmememiz de bir faktör kanımca. Batı’da erkekler savaşta iken kadınlar daha çok sorumluluk aldılar.  Türkiye’de kırk yaşlarında bir kadın bile gayet normal olarak bir erkek ile yemeğe çıktığında erkeğin ödemesini bekliyor. Bu  beklenti türevleri ile devam ediyor.   Kadın ödemek istese bile önce  el altından parayı erkeğe vermesi falan gibi komiklikler de olmuyor değil.  Yani özet erkek ödeyecek ve normali de bu.

Halbuki dünyada bir female shift var. Yani eğitimde ve yönetimde kadınların üstünlüğünün giderek ortaya çıkması ve bir kadına yönelme.   Sanki bu konuda özgüven  farkı var.

Basit sağ sol sloganları dışında konunun  gelecekteki düşüncelere ve planlamalara yönelik önemi var.  Şahsen eşit hakları savunan ve aktif bir annenin evladı olarak  ve annemin yeğeni benim kardeş torunu olarak kuzenim yakında kaybettiğimiz Çiğdem Aydın ( Kader vs) bu konuyla ilgili bir ortamda yetiştim.  İlkokulda ellili yıllarda bizlere el işleri dikiş vs.  de öğretilirdi.  Bu konuya girmek  bir anlamda – gülümseyerek yazayım-   sadece burada değil batı ülkelerinde de çok tehlikeli!  Öfkeli hatunların gazabına uğramak an meselesi. ABD deki ‘me too’ hareketini konuşmak gafletinde bulununca da çok yakınlarımdan bir dayak yemediğim kalmıştı! Öfke eşiği yüksek,  gene de normalleşmek için konuların  yapıcı olarak  konuşulmasında ve bu şekilde on yılların geçmesinde  fayda var. Erkekler kadınları öldürüyor ve fatura kadınlara (onlar eğitimde daha etkili diye)  çıksın isteyenler var!  Halbuki bilimsel çalışmalar,  örneğin Antropolog Akile Gürsoy’un  bebek ölümleri ile ilgili çalışmaları  kocanın eğitim seviyesi  ve  ailenin  sosyal  durumunun önemine işaret ediyorlar.

Şimdiki kuşakların  bu konularda ne düşündükleri ve bu yazıdaki fikirlere tepkisi ne olur merak ediyorum.

Çok da fazla gençlik hayranı değilim doğrusu. Onlarda da bu tür soyut konulara meraklı olanların  oranı yaşlılarda olduğu kadar,  yani ezici bir azınlıkta.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s