Covid ve Diabet! Covid bitti mi? Yoksa sadece bıktık mı?

Covid bitmedi. Sadece sıkıldık, bıktık ve bunaldık.   Basit bir tür olduğumuzdan

canımız sıkılıp bıkınca sürü olarak artık ana gündem maddesi olarak peşini bıraktık. Darısı savaşların başına!  Belki savaşlardan da birkaç yüzyıl sonra tür olarak bunalıp sıkılıp bırakacağız!

PHOTO-2022-03-30-08-49-59

Dünyada yetkililer çıktılar  “artık maskeye gerek yok!” dediler.  Pandemi oldu epidemi. Yeter artık dedik  özetle!

Bu işten bolca para kazanılacağını öğrendi kimileri. Devletliler isyan falan çıkmadan insanları evlerine kapatabileceklerini öğrendiler.   Ölen ölüyor kalan sağlar bizim. Yaşam devam ediyor. Ama artık bıktık usandık ve havada aniden yön değiştiren kuş sürüsü gibi, veya denizdeki balık sürüsü gibi   ‘covid bitti’ dedik.

Bitti mi? Tabii ki hayır.

Covid salgını da  yan etkileri ile devam ediyor. WebMd den gelen bir eposta ile öğrendim ki  (Lancet Diebet’te yayınlanan) bir çalışmaya göre Covid geçirenlerde bir yıl içinde  şeker hastalığı çıkması olasılığı yüzde kırk artıyormuş!

Dişlerimizle mezar kazmaya devam! Ortalama insan kilosu artıyor!  Ben tıbbiye öğrencisi iken nüfusun yüzde beşinde olan şeker hastalığı şimdi yüzde yirmilere geldi. Korkarım bu gidişle şimdi doğanların üçte biri  şeker hastası olacak!

Bu arada balkonda oturdum, manzaraya bakıyorum, yazdığımı aklımdan geçiriyorum. Bir böcek uçtu geldi, kulağımın içine küçük bir yaprak parçası koydu. Deli mi ne? Bıraksam yuva yapacak!

Para mevhumumuz değişiyor. Banka mevhumu dışarda daha bariz bir şekilde. Uluslararası para transfer sistemleri değişecek ve bu savaştan korkarım ABD epeyce zarar görecek ve dolar hakimiyeti yaralanarak çıkacak.

 Burada para daha ziyade pul oluyor. Yakında 1000 TL lik bangnotlar çıkar. Bizler hala böcekler gibi yuva yapmak falan ile uğraşıyoruz.. Sonra aniden sürü yön değiştiriyor!  Değiştirme tamamen şiddete yönelerek mi olacak? Ukrayna atomları keçiler gibi kaçıracağımız bir dönüm noktası mı olacak? İnsanoğluna bakınca OLMAYACAK! Diyemiyorum.  Yerelde korkarım iki Hrant Dink vari cinayet, artı yaşam pahalılığı atom bombasına kalmadan da keçiler tamamen kaçabilir.

Çoğu kuşun nesli tükenirken veya sayıları azalırken kızıl enseli doğanların (Falco chicquera)   sayısı son on  yıllarda  yüzde elliden fazla artmış. Şehirlerde de avcılık yapıyorlarmış. Bilhassa güvercinlerin artan nüfusuna bir denge.  Değişen bir dünyada sadece burnumuzun ucunu görerek yaşayıp gidiyoruz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s