Yeni Düzen, Yeni Hikaye, Öne Doğru Kaçış

Artık eski hikayeler  yeni  ufuklar açamıyorlar. İnsanoğlu’nun doğa ile ve nesiller arası barışı için yepyeni bir hikayeye ihtiyacı var.

ABD mi Rusya’yı  yaptırım uyguluyor, Rusya mı Amerika’ya belli değil. ABD ekonomisi kanıyor. Bunu birkaç hafta içinde çözeceklerdir sanıyorum. Kasım ayında ABD de seçim var bu şekilde giderse Trump ve yanlıları tekrar iktidar olacaklar.  Acaba  Elon Musk mu  ABD deki sağın yeni lideri olacak?

Eğer bir iki ay içinde Çin’in onayı ile Rusya ve ABD uzlaşamazlarsa, savaş kadar vahim bir ekonomik bunalıma girecek dünya. Bu görünen köy.

Yeni ufuk da Marsa yolculuk falan olmayacak. Bu dünyada uzlaşarak olacak.

Eski hikaye, para basarak  zenginlerin zenginleştiği, altta kalanın canı çıksın düzeni iflas ediyor, zenginlerin de, fakirlerin de fakirleşeceği düzen hoş geldin.

Ben dedim di diyerek de olmuyor ki  kendimle de alay ederek ve gülerek yazayım yıllar önce çözüm yeterince yazıldı.

İnsanların birbirlerinin hikayelerini dnlemeye ve anlamaya ihtiyaçları var. Bir Mars’a yolculuk,  derken biri otobüs bileti derse anlaşma olamıyor.

Düzen olduklarını sandıkları coğrafyalara insanlar her şeyi göze alarak göçüyorlar ve düzen de o kadar göçü kaldıramıyor. Ah, vah eski günler diye yakınmalar da para etmiyor.

Bizim istediklerimizi yapanları severiz. Bizim yaptıklarımızı onaylayanları. Farklı olanlar tedirgin eder. Onaylamayanlar rahatsızlık verir.  Mars ile Otobüs aralarında iletişim kurmakta zorlanırlar.  Sürü’nün arasında kopukluk başlar.  Dağılım daha adil olduğu zaman anlaşma kolaylaşır. Dünya cayır cayır yanarken her şeyi göze alan Afgan veya Afrikalı genç  göçmeni Avrupalı orta yaşlı veya yaşlı anlayamaz.  Sürünün içinde akışkanlık kalmaz.  Patlama kaçınılmaz olur.

 Hem doğa ile hem de sürü içinde barış için dünyadaki ideal insan nüfusunun ne olduğunu artık konuşmak ve şimdi burada uzlaşma vaktimiz geldi geçiyor. Her insanın bir çocuk hakkı olduğu dünyaya geçmek için bilinçli adım atmak zorundayız. Dünya nüfusunun dünyayı yok etmeyeceği bir insan nüfusunda uzlaşmak ve bunun ana konumuz olduğunu anlamak gerek. Irklar, kültürler arasındaki, gençler ve yaşlılar arasındaki çatışmayı bir fikirleşme düzeyine getirmemiz için daha hızlı bir dijital dünya yanısıra  daha doğal ve yavaş bir yaşama gerek var.

Çocuklar ebeveynlerinin kölesi iken, modern ve gelişmiş toplumda ebeveynler çocukların kölesi oluyorlar  ve kimse de köle olmak istemiyor doğrusu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s